Liga Campionilor

AJAX - TOTTENHAM // VIDEO Faza nebună din care englezii au egalat la doi

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 08 mai 2019

Tottenham merge în finala Ligi Campionilor cu Liverpool, după un 3-2 miraculos la retur cu Ajax. În tur, olandezii câștigaseră, 1-0, iar acasă, după 45 de minute, conduceau cu 2-0.

La pauză, englezii erau conduși cu 0-2, dar au revenit în 4 minute din repriza secundă. Golul egalării din minutul 59, autor Lucas Moura, a venit după o fază nebună.

Mai întâi Llorente a încercat să-l învingă pe Andre Onana din 3 metri, dar portarul olandezilor a respins balonul cu o mână, apoi Schone și-a încurcat propriul goalkeeper, care a scăpat mingea. Balonul a ajuns la Lucas, care, cu spatele la poartă, a reușit să se întoarcă să reia în plasă.

Vezi VIDEO cu faza!

Tottenham a obținut apoi biletele pentru finală la ultima fază, tot prin Lucas Moura, autor al unui hattrick.

AJAX - TOTTENHAM // Marea dilemă a lui Ilie Dumitrescu după prima repriză: „N-am înțeles ce a făcut Trippier”