POLI IAȘI - DUNĂREA CĂLĂRAȘI 4-0 // Flavius Stoican, lecție deschisă pentru Dan Alexa » Cum arată ACUM clasamentul din play-out

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 11 May 2019

Poli Iași a câștigat partida cu Dunărea Călărași din etapa cu numărul 9 a play-out-ului, scor 4-0.

Cu sabia deasupra capului, amenințat cu demiterea de oficiali, Flavius Stoican a reușit să își motiveze elevii. Moldovenii au făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale sezonului împotriva unor călărășeni lipsiți de orice idee ofensivă.

Platini a deschis scorul în minutul 39, dintr-o pasă venită de la Patrick Petre. Fostul dinamovist a început partida pe bancă, dar a intrat în locul accidentatului Andrei Burlacu.

Ieșenii s-au dezlănțuit pe final. Joao Teixeira a făcut 2-0 în minutul 71, dintr-o lovitură de la 11 metri. Ionuț Cioinac a majorat diferența în minutul 74 cu o lovitură de cap, iar Patrick Petre a stabilit rezultatul final, unul neverosibil, la ultima acțiune a jocului, după ce a driblat portarul.

Poli Iași acumulează 28 de puncte și rămâne la 6 lungimi de locul de baraj ocupat de Hermannstadt. Dunărea Călărași e penultima, cu 21 de puncte.

Vezi AICI clasamentul LIVE din play-out

FINAL » Poli Iași - Dunărea Călărași 4-0

• Au marcat: Platini '39, Teixeira '71 (pen.), Cioinac '74, Petre 90+2

Vezi AICI live+statistici

Vezi VIDEO de la meci

S-a terminat! Poli Iași se impune cu 4-0.

min. 90+2: GOL Poli Iași, 4-0! Patrick Petre stabilește scorul final.
min. 86:
Patrick Petre vede cartonașul galben pentru simulare.
min. 74: GOL Poli Iași, 3-0!
Cioinac înscrie cu o lovitură de cap.
min. 69: GOL Poli Iași, 2-0!
Radu Petrescu dictează lovitură de la 11 metri pe gazde, pentru un presupus henț. Teixeira transformă cu multă siguranță.
min. 58:
Același Ammari e faultat de Platini la marginea careului de 16 metri. Gabi Iancu trimite în bara transversală.
min. 54:
Ammari cere lovitură de la 11 metri după un duel cu Andrei Sin. Radu Petrescu lasă jocul să meargă.
min. 46:
Souda vede cartonașul galben pentru o lovitură aplicată cu cotul.

A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! Poli Iași conduce cu 1-0.

min. 44:
Ammari vede primul cartonaș galben al partidei din cauza faulturilor repetate pe care le-a comis.
min. 40:
Souda îl lovește pe Rusu. Radu Petrescu cere intervenția echipei medicale a ieșenilor.
min. 39: GOL Poli Iași, 1-0!
Platini deschide scorul dintr-o pasă primită de la Patrick Petre. Nascimento, omul care a inițiat acțiunea, se afla într-o poziție suspectă de ofsaid.
min. 35:
Călărășenii au preluat inițiativa partidei. Posesia formației lui Dan Alexa este însă una sterilă, fără a pune în pericol poarta apărată de Rusu.
min. 24:
Straton intervine miraculos la șutul lui Nascimento.
min. 23:
Daniel Benzar e blocat de Sin.
min. 21:
Andrei Burlacu are o problemă musculară și părăsește terenul în lacrimi. Patrick Petre intră în locul său.
min. 15:
Albanezul Qaka s-a lovit la genunchi și cere intervenția echipei medicale.
min. 3:
Ionuț Cioinac șutează puternic de la 20 de metri. Straton respinge în corner.

A început partida!

Vezi și:

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!