BRIGHTON - CITY 1-4 ȘI LIVERPOOL - WOLVES 2-0 //VIDEO+FOTO Manchester City a câștigat al doilea titlu consecutiv în Premier League!

+18 Foto

Articol de Theodor Jumătate  —  Sunday, 12 May 2019

Manchester City a câștigat al doilea titlu consecutiv în Premier League, după victoria facilă de pe terenul lui Brighton, unde Florin Andone a intrat pe teren abia în minutul 68.

Lupta la titlu dintre Manchester City și Liverpool s-a dat până în ultima etapă, însă „cetățenii” lui Pep Guardiola au avut câștig de cauză.

Liverpool a jucat cu Wolverhampton de la aceeași oră cu partida Brighton - Manchester City. Mane a deschis scorul în minutul 17 pentru Liverpool și „cormoranii” visau frumos, mai ales când în minutul 27 Murray deschidea scorul cu City.

Doar un minut a condus-o Brighton pe City, apoi Aguero a egalat și a dat startul golurilor în poarta gazdelor. Laporte a majorat diferența 10 minute mai târziu, Mahrez a înscris și el dopă pauză, iar Gundogan a stabilit scorul final, 4-1.

City a câștigat titlul cu doar un punct în fața lui Liverpool. Pentru elevii lui Guardiola acesta e al doilea titlu consecutiv și al 6-lea din istorie.

Brighton - Manchester City 1-4Au marcat: Murray '27 / Aguero '28, Laporte '38, Mahrez '64, Gundogan '72

Click AICI pentru live + statistici

ECHIPE de start

Brighton: Ryan - Saltor, Duffy, Dunk, Bernando - Knockaert, Kayal, Bissouma, Jahanbakshs - Gross, Murray
Rezerve: Button - Andone, Bong, Burn, Locadia, Molumby, Montoya
Antrenor: Chris Hughton

Man. City: Ederson - Walker, Kompany, Laporte, Zinchenko - Gundogan, D. Silva, Mahrez - Sterling, Aguero, B. Silva

ECHIPEle de start

Wolwes: Rui Patricio - Bennett, Coady, Boly - Doherty, Dendonker, Neves, Moutinho, Jonny - Jimenez, Jota
Rezerve: Ruddy - Cavaleiro, H. Costa, Gibbs-White, Kilman, A. Traore, Vinagre
Antrenor: Espirito Santo

Arbitru: Martin Atkinson

15:50 - Atmosferă superbă în Liverpool, în zona stadionului, la sosirea autocarului LFC:

Vezi AICI clasamentul din Anglia

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!