Tenis

SIMONA HALEP - MARKETA VONDROUSOVA 6-2, 5-7, 3-6 // VIDEO Simona, OUT de la Roma în turul 2, după un thriller de peste 2 ore

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 16 mai 2019

Simona Halep (27 de ani, 2 WTA) a ratat calificarea în optimile de finală de la Roma, după ce a cedat în fața cehoaicei Marketa Vondrousova (19 ani, 44 WTA), scor 6-2, 5-7, 3-6. Adversara de azi a Simonei va juca tot azi, împotriva Dariei Kasatkina (21 WTA), pentru un loc în „sferturi”.

• Marketa Vondrousova va reveni tot azi pe teren și pentru meciul din turul următor, din „optimi”, cu Daria Kasatkina (21 WTA, care a trecut de Katerina Siniakova (45), 2-6, 6-4, 6-1.

În cap cu înfrângerea de la Indian Wells din acest an, când cehoaica s-a impus cu 6-2, 3-6, 6-2, Simona a început tare meciul cu tânăra Marketa Vondrousova, la intimidare.

Halep nu i-a dat nicio șansă. A jucat aproape fără greașeală și s-a impus în primul set categoric, 6-2, după 33 de minute. Părea că va fi o formalitate meciul de azi pentru Simona.

Setul secund a fost mult mai dificil pentru Halep, care a avut în față o jucătoare căreia i-au intrat aproape toate „scurtele” încercate. Cehoaica a servit mult mai bine și și-a limitat greșelile neforțate.

Vondrousova a reușit să câștige setul secund, scor 7-5, și s-a intrat în decisiv.

În setul 3, s-a mers cap la cap până la 3-3 și 40/40. Halep, care ceruse anterior intervenția fizioterapeutului, a cedat game-ul după 8 minute și s-a prăbușit definitiv, cedând decisivul, scor 3-6.

După eliminarea prematură, pentru Simona urmează acum turneul de la Roland Garros, pe care anul trecut l-a câștigat în finala cu Sloane Stephens. Turneul începe pe 27 mai.

***

FINAL SIMONA HALEP - MARKETA VONDROUSOVA 6-2 / 5-7 / 3-6

3-6: SET ȘI MECI! Marketa Vondrousova profită de probeleme Simonei Halep și se califică în optimile de finală!
3-5:
Halep cedează, iar Marketa Vondrousova servește pentru meci
3-4:
Marketa Vondrousova rezistă la capătul unui game ce a durat 9 minute și reușește să se apropie de succes
3-3:
Chiar dacă are probleme de deplasare, fiind vizibil deranjată de o contractură, Simona își câștigă serviciul și duce scorul la 3-3
„Dacă vrei să joci poți să joci. Dacă simți că e foarte contractat, riști să stai o săptămână. Ai încercat, e ok. Nu e nicio problemă”, i-a transmis antrenorul Daniel Dobre jucătoarei noastre.
2-3:
Replica adversarei Simonei a fost pe măsură. Din nou o „scurtă” o surprinde pe Halep, iar Marketa pare tot mai sigură pe fiecare lovitură. Își câștigă serviciul la 0 și trece din nou în avantaj
2-2:
Halep și-a câștigat la 0 serviciul imediat după intervenția fizioterapetului. Pare că pauza de câteva minute i-a fost benefică
Simona Halep a cerut intervenția fizioterapeutului la scorul de 2-1 în favoarea cehoaicei Marketa Vondrousova. Meciul a fost întrerupt, dar s-a reluat după maximum 2-3 minute

1-2:
Vondrousova reuștește din nou să-și facă serivicul și pare tot mai sigură că poate obține mai mult din acest meci
1-1:
Simona își demonstrează clasa și închide repede acest game. Pare că a intervenit și oboseala
0-1:
 Cehoaica a prins curaj și începe foarte bine și setul decisiv. Are 1-0

SETUL 3:

5-7: Vondrousova a ratat o minge de set, dar a revenit apoi cu o nouă „scurtă” de senzație! Avem SET DECISIV!
5-6:
Game la 0 pentru Marketa Vondrousova. Simona servește acum pentru intrarea în tie-break
5-5:
Game rapid pentru Simona Halep, care caută să se desprindă din nou pe acest final de meci
4-5:
Vondrousova nu reunță la luptă și duce scorul la 5-4. Are un serviciu mult mai sigur în acest set
4-4:
Halep restabilește ușor egalitate. Își câștigă ușor serviciul și se apropie la două game-uri de câștigarea meciului
3-4:
Game pentru Vondrousova la 0. Jucătoarea noastră n-a avut replică la un game-fulger reușit de adversară. Halep i-a cerut ajutorul antrenorului Daniel Dobre
3-3:
Halep oprește seria de break-uri. Revine de la 0-40, într-un game în care cehoaica a reușit câteva mingi fabuloase, ia 5 puncte la rând și restabilește egalitatea
2-3: BREAK HALEP!
Simona nu o lasă pe Marketa Vondrousova să se desprindă și reușește un nou break
1-3: BREAK VONDROUSOVA!
O nouă „scurtă” impecabilă a cehoaicei o pune în dificultate pe Simona. Marketa reușește un nou break și este 3-1 în acest moment
1-2: BREAK HALEP!
Simona n-o lasă pe adversară să se desprindă și reușește rebreak-ul. Și în primul set cehoaica a avut un start de set excelent, apoi s-a prăbușit
0-2: BREAK VONDROUSOVA!
Primele probleme reale pentru Simona Halep. Din nou începutul de set o găsește pe cehoaică într-o dispoziție bună și o surprinde pe jucătoarea noastră
0-1:
Primul game reușit de Vondrousova după o serie de 5 câștigate de Simona Halep. Și în acesta Simona a jucat destul de bine. Statistica primului set arată o diferență clară la primul serviciu. 77% a avut Halep, spre deosebire de adversară, doar 50%

SETUL 2

6-2: SET HALEP! Vondrousova forțează, dar greșește tot mai mult și o ajută pe Halep să câștige primul set!
5-2: BREAK HALEP!
Simona se dezlănțuie și nu-i mai dă nicio șansă adversarei. Este 5-2 și Halep servește pentru primul set
4-2:
Câteva scurte foarte exacte ale cehoaicei o pun în dificultate pe Simona, care dă replica rapid cu lovituri puternice ce nu-i dau nicio șansă adversarei. Simona se duce la 4-2
3-2: BREAK HALEP!
Vine și primul break pentru Simona! Locul 2 WTA își intră în mână, dictează ritmul jocului și o surprinde pe Marketa Vondrousova cu câteva lovituri puternice
2-2:
Halep are un serviciu întâi exclelent și asta o ajută să nu-i dea șansa cehoaicei să egaleze.  Încheie din nou un game cu un as
1-2:
Replică pe măsură a Vodrousovei, care pare că nu are prea multe probleme în a-și face serviciu. Început greoi de meci pentru Simona
1-1:
Simona restabilește egalitatea anulând și o minge de break! Ghem dificil câștigat pe propriul serivicu de Halep. Cehoaica a pus multe probleme, având câteva lovituri prin care a surprins-o pe ocupanta locului 2 WTA
0-1
: Cehoaica a reușit să-și câștige primul game la serviciu. Chiar dacă Simona a început tare, cu o lovitură excelentă, Vondrousova a reușit să-și adjudece primul game al meciului

SETUL 1

7-2este raportul dintre victorii și înfrângeri pentru Simona Halep în acest sezon pe zgură

8-1este raportul dintre victorii și înfrângeri pentru Marketa Vondrousova în acest sezon pe zgură