Tenis

MIHAELA BUZĂRNESCU - NAOMI OSAKA 3-6, 3-6 // Buzărnescu e OUT de la Roma! Osaka a învins-o fără emoții în optimi

Mihaela Buzărnescu // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 16 mai 2019

Mihaela Buzărnescu, locul 29 WTA, a pierdut cu japoneza Naomi Osaka, locul 1 WTA, în optimile turneului de la Roma, 3-6, 3-6.

Naomi Osaka a jucat excelent în acest meci, fiind extrem de sigură la serviciu. Japoneza a cedat doar un game, în setul doi. În rest, a servit excelent, puternic și bine plasat, fapt ce i-a permis să controleze jocul.

Buzărnecu, care a jucat al doilea meci al zilei, după ce mai devreme a trecut de Julia Goerges, care a abandonat în decisiv (Detalii AICI), a fost depășită de adversară și nu s-a putut impune în schimburile lungi.

3-3, Break Buzărnescu:
Mihaela reușește primul său break din acest meci! A profitat de faptul că Osaka a servit mai slab, pentru prima dată, a forțat și a egalat
2-3, Game Buzărnescu:
Miki se menține aproape de Osaka! Și-a câștigat serviciul și este la un game în urma adversarei

1-3, Game Osaka: Naomi continuă să fie imbatabilă când servește. A mai câștigat un game de serviciu și se apropie de câștigarea meciului

1-2, Break Osaka:
Miki se prăbușește în acest game! Nu a câștigat niciun game, în timp ce Osaka a forțat. Japoneza a făcut un break și a preluat conducerea

1-1, Game Osaka:
Japoneza egalează rapid, după încă un game perfect la serviciu
1-0, Game Buzărnescu:
După un game complicat, Buzărnescu trece în avantaj. Miki a ratat două mingi de game și i-a permis adversarei să aibă trei șanse de victorie. Buzărnescu nu a renunțat și a câștigat game-ul

Setul II

3-6, SET OSAKA: Naomi a servit din nou foarte bine. A făcut doi ași în game și a câștigat acest set.
3-5, Game Buzărnescu:
Mihaela rămâne în set. Își câștigă din nou serviciu, fără emoții. Osaka va servi pentru câștigarea setului
2-5, Game Osaka:
Naomi face încă un game perfect pe propriul serviciu! A servit al 4-lea as din meci, iar Miki nu reușește să trimită retururi care s-o pună în dificultate
2-4, Game Buzărnescu:
Românca face cel mai bun game din acest set. A servit foarte bine și a știut să profite de ezitările adversarei
1-4, Game Osaka:
Naomi continuă să fie solidă în game-urile de serviciu. Nici de această dată Miki nu a putut să-i facă față și să controleze schimburile
1-3, Game Buzărnescu:
Mihaela oprește seria game-urilor câștigate de Osaka. Românca a câștigat primul game și dă semne că poate reveni în set
0-3, Game Osaka:
Naomi domină startul meciului. Buzărnescu nu găsește răspuns la lovituri.
Miki a cerut intervenția antrenorului. „Vino aproape de minge și lovește. Dacă dai încet, ea îți dă câte o măciucă. Hai, asumăți câte ceva! Dacă are mingea moale, îți dă tare. Dacă lovește din alergare, ea dă în diagonală. Gândește-te la asta și fură din cașcaval. Variază jocul. Mai pune câte o scurtă. Hai, curaj!”, i-a spus Artemon Apostu-Efremov.
0-2, Break Osaka:
Miki începe ezistat setul și a pierdut primul game în care a servit. Buzărnescu a avut minge de game, dar Osaka a revenit și a fructificat a doua minge de break avută
0-1, Game Osaka:
Japoneza începe perfect meciul. A servit puternic, agresiv și bine plasat, iar Mihaela nu a avut reacție la retur, Osaka dominând schimburile