Tenis

FOTO Simona Halep, în mare pericol să piardă locul 2 WTA » Kiki Bertens a fost eliminată de Johanna Konta + Karolina Pliskova o poate depăși pe româncă

+7 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 18 mai 2019

Olandeza Kiki Bertens (4 WTA) a fost eliminată de britanica Johanna Konta (42 WTA) în semifinalele turneului de la Roma, scor 7-5, 5-7, 2-6, și va rămâne în spatele Simonei Halep (2 WTA) în clasament. Konta o va înfrunta în finală pe Karolina Pliskova (7 WTA), care a trecut în semifinale de Maria Sakkari (39 WTA), scor 6-4, 6-4.

• Halep poate pierde în continuare locul secund, dacă cehoaica Pliskova câștigă turneul. Finala Konta - Pliskova e duminică, după ora 14:00.
  • Clasamentul stabilit lunea viitoare va consemna și ordinea capilor de serie de la Roland Garros, turneu care începe pe 26 mai

Konta confirmă parcusul execelent din acest sezon de zgură. Johanna le-a depășit la Roma pe Sloane Stephens, Venus Willimas sau Marketa Vondrousova, iar astăzi și-a conturat cu o prestație solidă contra campioanei de la Madrid.

Bertens și-a adjudecat primul set după o oră și două minute de joc, scor 7-5. Konta a fost mai agresivă, a dictat ritmul în setul secund, și, în ciuda erorilor copilărești produse din preajma fileului, a împins jocul în decisiv. Setul trei i-a aparținut în totalitate. Britanica a fost mai proaspătă, a atacat necontenit și a fructificat a patra minge de meci avută.

5.533 de puncte va avea Halep la startul Roland Garros. Românca trebuie să apere 2.000 dintre ele, obținute datorită victoriei din 2018

Vezi și:

Serena Williams, atacată de cine se aștepta mai puțin » Naomi Osaka: „Cam asta face ea”