VIDEO Eibar - Barcelona 2-2 // Leo Messi a dat două goluri în două minute și e la un pas de a 6-a Gheată de Aur

Leo Messi // FOTO: Reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 19 mai 2019

Eibar și Barcelona au terminat la egalitate, 2-2, în ultimul meci al sezonului din La Liga. Leo Messi a marcat două goluri și este aproape de a cuceri a 6-a Gheată de Aur.

Eibar - Barcelona 2-2

Click AICI pentru statistici

Au marcat: Cucurella 20', De Blasis 45'/ Messi 31' 32'

Vezi aici VIDEO

După ce Marc Cucurella, fundaș crescut de Barcelona, a deschis scorul pentru Eibar, Leo Messi a întors de unul singur rezultatul.

În minutul 31, a primit o pasă în careu și a șutat pe sub portarul Dmitrovic.

În minutul 32, atacantul argentinian a primit o pasă la 40 de metri de poarta adversă, a pătruns în careu și a marcat cu un lob peste portar. După consultarea arbitrajului video, „centralul” a validat reușita.

Eibar a egalat în minutul 45, când De Blasis a reluat din voleu, de la 25 de metri.

Leo Messi, la un pas de Gheata de Aur

Grație acestor două goluri, Leo Messi a ajuns la 36 marcate în acest sezon de La Liga. Starul Barcelonei este la un pas de a câștiga a șasea Gheată de Aur. Singurul care-l mai poate detrona este Kylian Mbappe, atacantul lui PSG. Acesta are 32 de goluri și mai are de jucat un meci, vineri, cu Reims.

Echipele de start:

Eibar: Dmitrovic - De Blasis, Oliveira, Ramis, Cote - Orellana, Escalante, Jordan, Cucurella - Enrich, Charles
Antrenor: Jose Mendilibar

Barcelona: Cillessen - Semedo, Pique, Lenglet, Alba - Vidal, Busquets, Rakitic - Sergi Roberto, Leo Messi, Malcom
Antrenor: Ernesto Valverde