DUNĂREA - CHIAJNA 2-0 // Dunărea respiră după victoria cu Concordia! Ilfovenii lui Falub au retrogradat matematic în Liga a 2-a

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 22 mai 2019

Dunărea Călărași a câștigat partida de pe teren propriu cu Concordia Chiajna, scor 2-0, obținând 3 puncte foarte mari în lupta pentru evitarea retrogradării.

Acest rezultat o trimite matematic pe Chiajna în Liga a 2-a.

Dunărea Călărași - Concordia Chiajna 2-0 (Luchin 76, Ammari 90+4)

Vezi AICI statistici

Click pentru VIDEO

1.400spectatori au asistat la meci

În ciuda faptului că gazdele erau obligate să forțeze, Chiajna a fost echipa care a controlat prima repriză. În afara unei ocazii a lui Sîrghi, Dunărea s-a mulțumit să se apere.

Marc (5), Moussa (15) și Gorobsov (30) au încercat poarta lui Straton, dar de fiecare dată au ratat ținta. După pauză călărășenii și-au revenit.

După o serie de ratări ale lui Honciu, D. Benzar și Enache, Dunărea a izbutit să înscrie în minutul 76. Iancu a centrat perfect în fața porții, de unde Luchin a înscris cu o lovitură de cap bine plasată.

Pe final de meci Dunărea a dus scorul la 2-0. Ammari a scăpat singur spre poartă și a trimis puternic la colțul lung. Cu doar câteva momente înaintea acestei faze, Daniel Benzar a scăpat singur cu Caparco, dar nu l-a putut dribla pe acesta. Chiajna a terminat meciul în 10 oameni după ce Moussa a fost eliminat (87).

Ultimele două runde vor fi de vacanță pentru ilfoveni, care după acest meci au retrogradat matematic, de pe ultima poziție. Dunărea a urcat pe locul 12, poziție de baraj, peste Hermannstadt. Călărășenii au 25 de puncte, unul peste sibieni și două sub Voluntari, care e pe 11, primul loc salvator.

Clasament play-out:

Desfășurarea liveTEXT a meciului:

min. 90+5: FLUIER FINAL!
2-0, min. 90+4: GOL DUNĂREA! Ammari scapă singur spre poartă și înscrie cu un șut la colțul lung. La faza premergătoare Benzar ratase singur cu Caparco
min. 87: Moussa este eliminat pentru o talpă pusă pe glezna lui Enache. A primit al doilea galben, deci va mai putea juca în ultima rundă
min. 77:
Ammari e servit în fața porții, trage la colțul lung, iar Caparco respinge cu un reflex fabulos
1-0, min. 76: GOL DUNĂREA! Luchin se înalță în mijlocul careului Chiajnei și reia cu capul la colțul lung. Centrare execelentă a lui Gabi Iancu
min. 75:
Ratare mare Dunărea Călărași! Enache scapă singur spre poartă, a avut posibilitatea de a-i pasa lui Benzar, dar a tras în Caparco. Este corner
min. 71:
Mare ratare a Dunării, D. Benzar îl depășește ușor pe Ropotan, însă șutul acestuia se duce peste poartă
min. 67:
Bawab trimite un șut de la 16 metri, mingea se duce pe lângă poartă. Este corner pentru că un fundaș al gazdelor a deviat mingea
min. 65:
Victor Rîmniceanu este luat de ambulanță din cauza unei probleme. Este schimbat imediat cu italianul Caparco
min. 61:
Fota îi lasă locl lui A. Radu
min. 58:
Honciu trimite periculos la colțul scurt, dar Victor Rîmniceanu reușește să respingă
min. 52:
Mendy și Ropotan au primit cartonașe galbene
min. 46: A început repriza secundă!
Bourceanu a intrat în locul lui V. Munteanu
min. 45: PAUZĂ!
min. 40:
Accidentare serioasă pentru Sîrghi, care acuză că ar fi fost lovit cu cotul în gură
min. 34:
Repriză foarte modestă a echipei lui Dan Alexa, care deocamdată se lasă presată de Chiajna. Numai că formația lui Adrian Falub nu pare a avea forța necesară pentru a deschide scorul
min. 30:
O nouă ocazie a Chiajnei! Gorobsov trimite din voleu de la 18 metri, la mare distanță de poartă
min. 16:
Ocazie pentru Chiajna! Moussa reia cu capul de la 8 metri, mingea se duce puțin alături
min. 5:
D. Benzar centrează excelent în fața porții Chiajnei, Sîrghi este acolo, dar ratează de puțin reluarea cu capul, iar mingea trece puțin pe lângă poartă
min. 4:
Gorobsov centrează din lovitură liberă, Marc trimite cu capul din centrul careului, slab însă și Straton reține
min. 1
: A început partida!

DUNĂREA: Straton - Gligorov, Sîrghi, Dobrosavlevici, Mendy - G. Enache, G. Simion, Honciu, D. Benzar - V. Munteanu, Ammari
REZERVE: Calancea, Luchin, Bourceanu, Henderson, St. Filip, I. Stoica, Ben Djemia
Antrenor: Dan Alexa

CHIAJNA: Rîmniceanu - Meira, Marc, Cadamuro, Fota - Bawab, Gorobsov, Ropotan, P. Ivanovici - Guessan, Moussa
REZERVE: Caparco, Grădinaru, Nivaldo, Iloki, I. Radu, M. Cristescu, Bărboianu
Antrenor: Adrian Falub

Arbitru: Marcel Bîrsan / Asistenți: Radu Ghinguleac și Bogdan Gheorghe (toți din București)

Vezi AICI clasamentul și programul din play-out!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!