Liga 2

LIGA 2, UTA ARAD - PETROLUL PLOIEȘTI 2-4 // „Lupii galbeni” întorc scorul și se apropie de locul de baraj! Cum arată ACUM clasamentul

UTA - Petrolul 2-4 FOTO: facebook.com/official.fcpetrolul

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 26 mai 2019

Petrolul Ploiești a câștigat în fața celor de la UTA Arad cu scorul de 4-2, în cadrul penultimei etape din Liga 2.

„Lupii galbeni” au fost conduși cu scorul de 2-0 la Arad, dar în partea secundă a jocului au găsit resurse pentru a întoarce rezultatul.

Vezi AICI clasamentul Ligii secunde!

Oroian a deschis scorul în minutul 31, printr-o super execuție la vinclu, iar Șeroni l-a majorat în minutul 43. După doar un minut, Arnăutu a redus din diferență și a stabilit scorul primei reprize, 2-1 pentru UTA.

În partea a doua a meciului, Marinescu, exclus din lot de către Mulțescu în etapa precedentă, a găsit și el drumul către gol și a restabilit egalitatea pe Stadionul „Motorul” din Arad.

Intrat la pauză, Rusu și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, în minutul 78 și a dus-o pe Petrolul în avantaj pe tabelă.

Scorul final a fost decis în minutul 88, când Șeroni și-a faultat adversarul în careu, iar arbitrul a dictat penalty pentru Petrolul. Arnăutu a transformat fără emoții și a stabilit rezultatul acestei partide, 4-1 pentru prahoveni.

Această victorie o menține pe Petrolul pe locul 4, la două puncte în spatele locului de baraj ocupat de către U Cluj. Dacă ardelenii pierd meciul cu Pandurii din ultima etapă, iar Petrolul o învinge pe Academica, atunci galben-albaștrii pot prinde locul de baraj.

Vezi AICI programul complet al ultimei etape!

UTA Arad - Petrolul Ploiești 2-4 (Oroian 31, Șeroni 43 / Arnăutu 44, 88 pen., Marinescu 65, Rusu 78)

Vezi AICI statistici

UTA: Orlic - Manea, Melinte, Şeroni, Copaci - Costin (Isac 63), Neagu, Hrezdac, Oroian (Kanda 82) - Ciucur, Rus (Miculescu 69)
Rezerve: Rob. Bodea - Ivan, Isac, Miculescu, Kanda, Dav. Popa, Gavrilă
Antrenor: Cristian Păcurar

Petrolul: Lungu - Borţa (Olaru 38), Ghinga, Cazan, Ţicu - Puşcaş, Chindriş - Şaim (Rusu 46), Marinescu (Bucșă 90+1), Moldoveanu - Arnăutu
Rezerve: Bolboaşă - Bratu, Olaru, Enache, Ştefănescu, Bucşa, Rusu
Antrenor: Gheorghe Mulţescu

1.500de spectatori au fost prezenți pe Stadionul „Motorul” din Arad, dintre care aproximativ 50 de petroliști

Vezi AICI rezultatele etapei #37

VEZI ȘI:

Chindia Târgoviște și Academica Clinceni au promovat în Liga 1! Se știu și cele 5 retrogradate + Cum arată clasamentul

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!