Tenis

Ana Bogdan, înfrângere usturătoare în Croația, la simplu! Merge în semifinale la dublu

Ana Bogdan

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 06 iunie 2019

Ana Bogdan (26 de ani, locul 123 WTA) a fost eliminată în turul secund al turneului WTA de la Bol, Croația, dotat cu premii în valoare totală de 125.000 de dolari, dar s-a calificat în semifinale la dublu.

Românca a fost învinsă de către sârboaica Aleksandra Krunic (26 de ani, locul 76 WTA), cu scorul de 2-6, 1-6, după 59 de minute de joc.

Totuși, Ana Bogdan a câștigat meciul de dublu din în cadrul sferturilor de finală de la Bol, alături de sportiva slovacă Chantal Skamlova.

Perechea româno-slovacă a învins cuplul ruso-croat Alena Fomina/Tereza Mrdeza, cu scorul de 2-6, 6-3, 10-6, după o oră și 15 minute de joc.

VEZI ȘI:

SIMONA HALEP - AMANDA ANISIMOVA 2-6, 4-6 // Halep s-a ales cu o sumă importantă, urcă în TOP 5 all-time la bani, dar riscă să rateze Turneul Campioanelor