Final nebun în Anglia U21 - Franța U21: răsturnare de scor, după două penalty-uri ratate și un autogol! Cum arată acum grupa României

+9 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 19 June 2019

Anglia U21 a pierdut meciul cu Franța U21, scor 1-2, din primul meci din grupa C de la Campionatul European de tineret din Italia și San Marino, după ce a condus până în minutul 89! România e lider în grupă, după victoria cu 4-1 în fața Croației.

Francezii au ratat două lovituri de la 11 metri prin Dembele (25) și Aouar (66). Englezii au deschis scorul prin Foden (54), iar opt minute mai târziu Choudhury a luat direct cartonașul roșu pentru un gest nesportiv.

Eliminarea englezului a contat extrem de mult în soarta partidei. Ikone a egalat cu un minut înainte de final, iar Wan-Bissaka a marcat în propria poartă și francezii au luat trei puncte nesperate.

Vineri, 21 iunie, România va întâlni Anglia, de la ora 19:30, în timp ce Franța va juca împotriva Croației.

• 19:30 - ROMÂNIA - Anglia (Cesena)
  • 22:00 - Franța - Croația (Serravalle, San Marino)

Luni, 24 iunie

• 22:00 - ROMÂNIA - Franța (Cesena)
  • 22:00 - Anglia - Croația (Serravalle, San Marino)

Anglia U21 - Franța U21 1-2Au marcat: Foden 55 / Ikone 89, Wan-Bissaka 90+5 ag.Cartonaș roșu: Choudhury '64

echipele de start

Anglia U21: Henderson - Wan-Bissaka, Tomori, Clarke-Salter, Dasilva - Maddison, Choudhury, Foden - Sessegnon, Solanke, Gray

Franța U21: Bernardoni - Dagba, Konate, Upamecano, Ballo Toure - Adelaide, Tousart, Aouar, Ikone - Dembele, Bamba

Lot Anglia U21

Portari: Dean Henderson, Angus Gunn, Freddie Woodman.

Fundaşi: Jay DaSilva, Jake Clarke-Salter, Fikayo Tomori, Ryan Sessegnon, Jonjoe Kenny, Lloyd Kelly, Ezri Konsa, Aaron Wan-Bissaka.

Mijlocaşi: Kieran Dowell, Demarai Gray, James Maddison, Phil Foden, Hamza Choudhury, Harvey Barnes, Mason Mount, Morgan Gibbs-White.

Atacanţi: Dominic Solanke, Dominic Calvert-Lewin, Reiss Nelson, Tammy Abraham.

Lot Franţa U21

Portari: Gautier Larsonneur, Maxence Prevot, Paul Bernardoni.

Fundaşi: Kelvin Amian, Ibrahima Konate, Dayot Upamecano, Colin Dagba, Malang Sarr, Moussa Niakhate, Anthony Caci

Mijlocaşi: Fode Toure, Lucas Tousart, Romain Del Castillo, Houssem Aouar, Matteo Guendouzi, Nanitamo Ikone, Ibrahima Sissoko, Olivier Ntcham, Jeff Reine-Adelaide.

Atacanţi: Moussa Dembele, Jean Philippe Mateta, Jonathan Bamba, Marcus Thuram.

VEZI ȘI:

România U21 - Croația U21 // FOTO Primul gol cu ajutorul VAR din istoria fotbalului românesc!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!