SPANIA U21 - GERMANIA U21 2-1, FINALA EURO 2019 // FOTO+VIDEO » Spania U21, campioana Europei pentru a 5-a oară: a egalat Italia la trofee! Vezi AICI golurile

+19 Foto

Articol de Theodor Jumătate  —  Sunday, 30 June 2019

Spania U21 s-a impus cu scorul de 2-1 în fața Germaniei U21, în finala Campionatului European de Tineret din Italia și San Marino.

Spaniolii au deschis scorul încă din minutul 7, prin reușita lui Ruiz și s-au desprins abia în minutul 69, prin golul lui Olmo.

În minutul 88, Amiri a redus din diferență și a readus speranța în tabăra germană, dar nemții nu au reușit să ducă meciul în prelungiri.

Astfel, spaniolii au ridicat trofeul deasupra capului, pentru a cincea oară la Campionatul European de Tineret, după titlurile din 1986, 1998, 2011 și 2013 și egalează Italia la numărul de titluri câșigate la acest nivel.

De asemenea, Fabián Ruiz a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului.

FINAL » Spania U21 - Germania U21 2-1 (Ruiz 7, Olmo 69 / Amiri 88)

ECHIPELE DE START:

Spania U21: Sivera - Firpo, Vallejo, Nunez, Aguirregabiria - Ruiz (Merino 78), Roca - Fornals (Mayoral 72), Ceballos, Olmo - Oyarzabal (Soler 55)
Selecționer: Luis de la Fuente Castillo

Germania U21: Nubel - Henrichs, Baumgartl, Tah, Klostermann - Dahoud, Eggtein (Nmecha 78), Serdar (Neuhaus 61) - Amiri, Waldschmidt, Oztunali (Richter 72)

GOLUL LUI RUIZ (min. 7)

437.300.000 €este cota totală a celor 23 de jucători ai Spaniei U21 la acest turneu final

7 spanioli din lotul actual s-au aflat în grupul de 23 și în 2017: J. Vallejo, Meré, Merino, Soler, Ceballos, Mayoral și Oyarzabal

314.000.000 €valorează toți cei 23 de fotbaliști ai selecționatei de tineret a Germaniei la Euro 2019

4 jucători nemți care au evoluat la Euro U21 din 2017 sunt și acum la turneul final: Dahoud, Öztunalı, Amiri și Anton

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!