Amicale

CSU Craiova - Ferencvaros 0-4 » Oltenii au ajuns la al patrulea meci fără victorie în pregătiri! Corneliu Papură: „Am avut în teren jucători de 16 ani, trebuie să avem răbdare”

+13 Foto
CSU Craiova - Ferencvaros 0-4 Foto: facebook.com/UCVOficial

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 01 July 2019

CSU Craiova a pierdut fără drept de apel amicalul disputat luni contra ungurilor de la Ferencvaros, scor 0-4.

După 0-1 la pauză, oltenii au cedat complet inițiativa în repriza secundă, primind alte trei goluri.

Corneliu Papură a aliniat o formulă în care s-au regăsit numeroase rezerve. Au lipsit din echipă vedete precum Bancu, Vătăjelu sau Cicăldău, iar rezultatul s-a simțit din plin pe tabelă.

Echipa de start a Craiovei:

1. L. Popescu – 28. Vlădoiu, 2. Tiago, 4. Hreniuc, 3. Briceag – 23. Constantin, 15. I. Popescu, 5. Șerban – 37. Bîrzan, 29. Fortes, 7. Baiaram Antrenor: Corneliu Papură

A fost cel de-al patrulea test de verificare pentru alb-albaștri în cantonamentul din Austria, iar aceștia rămân fără victorie.

Oltenii au bifat două egaluri, 1-1 cu Orenburg și 0-0 cu Qarabag și alte două înfrângeri, 1-3 contra Victoriei Plzen și 0-4 azi, cu vecinii de la Ferencvaros.

Meciul poate fi urmărit integral mai jos. Golurile au fost marcate de: Rui Pedro (45), Isael (53), Szihnyevics (57), Priskin (77)

„E un scor dur, dar ne-am propus să testăm toți copiii U21 pentru a vedea nivelul lor și pe ce ne putem baza. Mulți sunt la primul cantonament, am avut în teren jucători de 16 ani, trebuie să avem răbdare.

Am jucat împotriva campioanei Ungariei, cu jucători maturi, e important pentru ei să crească. Nu le e ușor să facă pasul către seniori.

Am ales special aceste meciuri pentru a vedea pe ce ne putem baza având în vedere regula U21. În Europa League nu există această regulă, trebuie să schimbăm echipa folosită în Liga 1, nu vom avea continuitate”

Corneliu Papură, antrenor CSU Craiova

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!