Tenis

SIMONA HALEP - VICTORIA AZARENKA // VIDEO + FOTO Halep, de neoprit! Simona o învinge categoric pe Azarenka și se califică în optimi! Cu cine joacă mai departe

+10 Foto
Simona Halep - Victoria Azarenka // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de Remus Dinu  —  Friday, 05 July 2019

HALEP - AZARENKA, WIMBLEDON 2019 // Simona Halep (27 de ani, 7 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, reușind o victorie extrem de convingătoare în fața bielorusei Victoria Azarenka (29 de ani, 40 WTA), scor 6-3, 6-1.

• Duelul dintre Simona Halep și Cori Gauff (15 ani, 313 WTA) va avea loc luni, la o oră ce va fi anunțată ulterior. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct la Eurosport

Aveam motive să ne temem că Simona are probleme fizice? Da, aveam, raportându-ne la ultimele două meciuri în care Halep a avut emoții cu Sasnovich și Buzărnescu. Era Azarenka o adversară de speriat? Da, era, având în vedere istoricul ei, dar și raportându-ne la cât de bine a început meciul.

După câteva minute, Simona era condusă cu 1-3, iar semnele nu erau deloc unele încurajatoare. Azarenka, o adevărată mașinărie de tenis atunci când nivelul ei se află la cote maxime, a început partida livrând ași și lovituri direct câștigătoare pe bandă rulantă. 3-1 în fața unei Simona Halep care nu-și găsea aproape deloc reperele pe teren.

Revenire în forță

Ce s-a întâmplat în momentele următoare de joc demonstrează încă o dată de ce Simona Halep e printre cele mai constante jucătoare din circuit. De nicăieri, Halep a inventat o revenire care a lăsat-o mască pe adversara sa.

Punct cu punct, game cu game, Halep și-a înlocuit varianta cu care intrase în teren, venind cu o versiune mult îmbunătățită. Jucătoarea noastră și-a dat seama că nu are nicio șansă dacă va continua să trimită mingea pe centrul terenului, începând să-și asume mai multe riscuri și să lovească cu multă profunzime, tip de mingi care au dăunat vizibil jocului Victoriei Azarenka.

În plus, defensiva Simonei a funcționat astăzi la parametri excepționali, Halep reușind câteva recuperări de de senzație, majoritatea din poziții incomode.

Jocul bielorusei s-a dezintegrat, iar Azarenka n-a mai reușit să iasă din captivitatea psihologică provocată de numărul uriaș de erori neforțate comise pe durata meciului. De la 3-1, Azarenka n-a mai contat pe tabelă, iar Simona a jucat cinci game-uri de excepție, care i-au adus primul set.

33 de erori neforțatea comis Azarenka. Halep a avut doar 9

Cum body-language-ul bielorusei nu arăta prea grozav, era lesne de înțeles că setul secund va fi floare la ureche pentru Simona Halep. Cu excepția primului game pe serviciu al Victoriei Azarenka, Halep a fost de neoprit, demolându-și efectiv adversara, 6-1.

Simona Halep - Victoria Azarenka 6-3, 6-1

6-1, Game, Set, Meci Halep: Simona încheie meciul en-fanfare, reușind un nou game solid pe propriul serviciu! Calificare în optimi pentru jucătoarea noastră, unde va da peste Cori Gauff sau Polona Hercog!
5-1, Break Halep: Simona e de neoprit! Românca mai reușește un break și se apropie la un singur game de calificarea în optimi
4-1, Game Halep: Jucătoarea noastră mai pune un game pe tabelă după o evoluție consistentă pe propiul serviciu. Relaxată, Simona a lovit de fiecare dată la limită, căutând tușele terenului, spre exasperarea adversarei sale, care nu găsește răspuns în fața jocului etalat de Haleo
3-1, Break Halep: Simona continuă să etaleze un tenis care nu o lasă să respire pe Azarenka, iar românca reușește break-ul, total meritat. Halep conduce cu set și 3-1, iar victoria pare foarte aproape
2-1, Game Halep: Simona joacă impresionant! Jucătoarea noastră rezistă unui game în care Azarenka a forțat desprinderea, salvând două mingi de break și câștigând câteva puncte de mare intensitate
1-1, Game Azarenka: Bielorusa a fost la un pas să clacheze complet, dar a reușit cumva să redreseze situația dintr-un game epuizant și să reușească să egaleze la 1. Halep a continuat să evolueze solid, însă a ratat o minge de break
1-0, Game Halep: Simona începe într-o manieră entuziasmantă și setul secund. Românca servește eficient și își adjudecă game-ul la zero. Per total, al șaselea la rând, o serie care a descumpănit-o pe Azarenka

A început setul secund, Simona Halep se află la serviciu!

6-3, Break, Set Halep: Bravo, Simona! Jucătoarea noastră completează o revenire de excepție și își adjudecă primul set cu 6-3, deși a fost condusă cu 1-3. Jocul bielorusei s-a dezintegrat aproape în totalitate, în timp ce Simona a început să lovească cu mai multă relaxare decât în startul de meci, atunci când a părut crispată.
5-3, Game Halep:Simona joacă excepțional în acest game, pe care l-a câștigat la zero după o adevărată lecție de tenis defensiv predată adversarei sale. Azarenka se precipită, nu acceptă că Simona a revenit în meci și comite multe erori neforțate
4-3, Break Halep: Simona reueșește break-ul și preia pentru prima oară conducerea în acest meci! Românca a stat în defensivă și a profitat de trei erori neforțate ale bielorusei care au costat-o pe aceasta game-ul
3-3, Game Halep: La ce asediu o supune Victoria Azarenka pe româncă, dar Halep reușește cumva să nu-și piardă din nou serviciul și să egaleze la trei, după un alt game de mare intensitate pe propriul serviciu
2-3, Break Halep: Simona punctează pentru prima oară pe serviciul advers după un game în care intensitatea jocului Victoriei Azarenka a mai scăzut. Halep conștientizează că trebuie să lovească mai lung, tactică pe care a aplicat-o eficient în game-ul recent încheiat
1-3, Break Azarenka: Starul precipitat de meci al Simonei Halep e pedepsit fără cruzime de Azarenka, care răspunde cu lovituri tăioase le fiecare minge lovită scurt de româncă. Bielorusa reușește break-ul la capătul unui game în care a dominat-o în totalitate pe jucătoarea noastră, care a reușit să puncteze doar la capitolul artistic, cu un backhand superb dintr-o poziție incomodă
1-2, Game Azarenka: Bielorusa servește impresionant în acest game și nu îi permitei Simonei să pună deloc mingea în joc
1-1, Game Halep: Game muncit câștigat de Simona Halep, care a trebuit să revină de la 15-40, salvând două mingi de break ale adversarei.
0-1, Game, Azarenka: Bielorusa își adjudecă primul game al partidei la 30. Început solid al Victoriei Azarenka, care își arată intențiile ofensive încă din startul întâlnirii

17:55 » Cele două jucătoare au ieșit la încălzire

Vezi și: Azarenka a găsit tactica pentru meciul cu Halep: „E o jucătoare care nu-ți dă nimic gratis”