Simona Halep, laude pentru Bianca Andreescu, după succesul de la Rogers Cup: „Este o luptătoare”

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 13 august 2019

Simona Halep (27 de ani, 4 WTA) se pregătește pentru debutul la Cincinnati Open și a susținut o conferință de presă în care a vorbit, printre altele, despre campioana de la Rogers Cup, Bianca Andreescu (19 ani, 14 WTA).

„Pentru Bianca este important acest succes de la Toronto, ţinând cont că venea după o accidentare. A învins jucătoare importante. Este o luptătoare, a demonstrat asta deja şi mă bucur pentru ea”, a spus Simona Halep, la conferinţa de presă.

Bianca Andreescu a cucerit trofeul de la Rogers Cup, în urma abandonului Serenei Williams (37 de ani, 10 WTA), la scorul de 3-1 în primul set.

Simona Halep va intra direct în turul secund de la Cincinatti și o va înfrunta pe Ekaterina Alexandrova (24 de ani, 43 WTA), jucătoare care a trecut de Carla Suarez Navarro (30 de ani, 29 WTA), cu scorul de 6-4, 6-1, după 57 de minute de joc.

Halep și Andreescu nu s-au întâlnit niciodată până acum ca adversare pe terenul de tenis.

VEZI ȘI:

WTA CINCINNATI / Simona Halep explică de ce ar vrea s-o înfrunte pe Carla Suarez Navarro: „Toate meciurile au fost grele”