Tenis

SIMONA HALEP - EKATERINA ALEXANDROVA // VIDEO + FOTO » Simona Halep, calificare cu emoții în turul III la Cincinnati! Cine va fi următoarea adversară

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 14 August 2019

Simona Halep (27 de ani, 4 WTA) s-a calificat în turul III al turneului WTA de la Cincinnati după ce a trecut de rusoaica Ekaterina Alexandrova (24 de ani, 43 WTA), scor 3-6, 7-5, 6-4.

*Cronică de Luminița Paul

• Simona Halep va juca în turul III cu americanca Madison Keys (18 WTA), care a trecut derusoaica Daria Kasatkina (41), scor 6-4, 6-1;

Prima întâlnire între Halep și Alexandrova, iar senzațiile se perindă aiuritor din primele secvențe ale meciului.

După două game-uri jucate cuminte, apar primele mingi de break pentru numărul 43 mondial, dar Simona le îndepărtează. Vine apoi un game lung pe serviciul rusoaicei, cu 4 șanse de a rupe echilibrul irosite de româncă. La 2-2, Alexandrova face break-ul la zero. Decalajul era creat și avea o explicație.

Rusoaica intrase pe teren cu acea ambiție pe care o au jucătoarele în fața unor adversare de clasă: vor să-și pună în valoare loviturile, adrenalina le face să rămână exacte și determinate, planul de joc funcționează și mâna nu tremură. E ceea ce trăiește rusoaica în primul set. Servește bine, returnează aspru, plesnește neobosită cu dreapta, are un plus de forță și de precizie. E în zonă.

Iar Simona? Românca retrăiește intervale de joc pe care le-a mai parcurs de atâtea ori de-a lungul anilor, mai ales a acestora din urmă. Are în față o adversară puternică, solidă, care nu greșește. Trebuie să aibă răbdare, să scurtcircuiteze această forță, s-o absoarbă.

Nu-i iese însă în prima parte a meciului, greșește mult pentru standardele ei, încă nu găsește acel ritm al ei care îi asigură confortul și care le destabilizează pe oponente. Alexandrova mai face un break în finalul primului act și se impune, 6-3. Cifrele o sprijină, 14 lovituri câștigătoare, față de numai 3 ale Simonei, 78% eficiență pe al doilea serviciu în comparație cu 25%.

Ce urmează de aici încolo? Jucătoarea rusă, cu o singură finală WTA în palmares, Linz 2018, se distanțează la 2-0. În alt tip de duel, probabil ar fi fost aproape hotărâtor. Aici însă, break-ul e urmat de rebreak.

Ca și cum Halep avea nevoie de acel recul pentru a-și construi revenirea. Întâi subtil, apoi tot mai vizibil, dinamica partidei se schimbă. Schimburile se lungesc, efortul e etalat crud sub soarele ucigător, rusoaica pierde tot mai clar din exactitate, deși păstrează aceeași abordare agresivă.

9 erori neforțate pentru Simona

Vor fi în final 20 de erori neforțate ale Ekaterinei și 11 lovituri câștigătoare, în timp ce campioana de la Wimbledon greșește doar de 9 ori contra a 4 reușite directe. Unghiurile se desenează precis, serviciul funcționează foarte bine, devenind armă de nădejde în cele câteva momente de cumpănă ale unui set care se încheie cu 7-5 în favoarea româncei, după un break bine venit la 5-5.

Decisivul curge în echilibru până la 2-2, după ce Halep salvează două mingi de break la 0-1. Își fac loc și mici semne de nervozitate, înăbușite însă repede. Apoi două game-uri câștigate contra serviciului. Simona lovește prima, adversara reacționează, aruncând ultimele flăcări din rachetă.

La 4-4, break alb al favoritei 4, apoi o încheiere în siguranță, 6-4. Două ore și două minute pentru un duel încins, ca joc și ca atmosferă, în căldura din Ohio, la capătul căruia românca și-a arătat superioritatea. Chiar dacă nu i-a fost ușor.

Simona Halep - Ekaterina Alexandrova 3-6, 7-5, 6-4

Game, Set, Meci Simona Halep, 6-4: Simona Halep se califică în turul III
Break Halep, 5-4: Simona Halep va servi pentru câștigarea meciului! Jucătoarea noastră a mai făcut un break și este la un pas de calificare
Game Halep, 4-4: După ce a fost condusă cu 0-30, Simona a revenit și a câștigat patru puncte la rând
Game Alexandrova, 3-4: Rusoaica preia conducerea! A servit din nou bine
Break Alexandrova, 3-3: Ekaterina revine rapid în set și face și ea break-ul! Game-ul a fost pe muchie de cuțit, ambele jucătoare alternând loviturile foarte bine cu momentele slabe
Break Halep, 3-2: Simona Halep face primul break din acest set! Simona a forțat la retur, iar Alexandrova nu a avut reacție
Game Halep, 2-2: Simona nu o lasă pe adversară să se distanțeze! Și-a câștigat fără probleme game-ul de serviciu și a egalat rapid
Game Alexandrova, 1-2: Start echilibrat de set. Alexandrova își câștigă game-ul și este din nou în avantaj
Game Halep, 1-1: Simona egalează cu emoții! Halep a salvat o minge de break și a reușit să câștige primul game din set

Game Alexandrova, 1-0: Ekaterina a început bine setul. Alexandrova a servit din nou foarte bine și a preluat conducerea

A început setul trei. Alexandrova servește prima

11lovituri direct câștigătoare a avut Alexandrova în setul 2. Simona, doar 4

SET Halep, 7-5: Avem set decisiv! Simona a fost mai sigură pe ea în acest final de set și a egalat scorul. În ultimul game, Halep a servit foarte bine și a închis game-ul.
Break Halep, 6-5: Jucătoarea noastră a forțat și a făcut break-ul. Simona va servi pentru a trimite meciul în decisiv
Game Halep, 5-5: Simona își adjudecă game-ul de serviciu cu siguranță!
Game Alexandrova, 4-5: Rusoaica își adjudecă gameul la 0! Alexandrova are 10 lovituri câștigătoare cu dreapta, față de doar două ale Simonei!
Game Halep, 4-4: Jucătoarea noastră abordează atent fiecare punct și mută iar presiunea pe rusoaică, după ce închide gameul cu un as;
Game Alexandrova, 3-4: Simona a avut 30-0 și 40-30, dar rusoaica și-a ținut din nou emoțiile, a lovit puternic și a întors scorul;
Game Halep, 3-3: Simona egalează rapid! Halep a fost sigură pe ea în acest game și a servit bine
Game Alexandrova, 2-3: Rusoaica e din nou în avantaj, după un game solid, în care a fost din nou ajutată de serviciu
Game Halep, 2-2: Jucătoarea noastră egalează în setul doi. Simona a salvat o minge de break, după un schimb uluitor. Halep a pus o scurtă foarte bună, iar Ekaterina a trimis mingea în out. După raliu, Simona a acuzat probleme medicale

Break Halep, 1-2: Simona relansează setul! Alexandrova a servit slab și Simona a profitat imediat
Break Alexandrova, 0-2: Rusaoica face din nou break! Simona este ezitantă la serviciu, iar Ekaterina profită și fortează de fiecare dată.
Game Alexandrova, 0-1: Ekaterina continuă forma bună și câștigă primul game din set. Rusoiaca servește în cotinuare foarte bine, iar Simona nu găsește răspuns

A început setul doi. Alexandrova servește prima

SET ALEXANDROVA, 3-6: Rusoaica a câștigat primul set! A forțat pe serviciul Simonei Halep, a făcut-o pe româncă să greșească și a reușit al doilea său break
Game Alexandrova, 3-5: Ekaterina este la un game de câștigarea setului. Rusoaica este foarte sigură la serviciu și nu face greșeli în aceste momente, dominând jocul

Game Halep, 3-4: Simona își câștigă din nou serviciu. Jucătoarea noastră nu a mai ezitat în acest game și a condus schimburile, în timp ce Alexandrova nu a găsit cele mai bune lovituri
Game Alexandrova, 2-4: Ekaterina își mărește avantajul! Din nou, rusoaica a servit foarte bine și Simona nu a putut returna periculos
Break Alexandrova, 2-3: Rusoaica face primul break din game. Alexandrova a forțat la retur, a jucat variat și a câștigat game-ul la 0. La 30-0, Ekaterina a profitat de faptul că Simona revine după accidentare și a pus o scurtă la care Halep a ajuns cu târziu
Game Alexandrova, 2-2: Ekaterina câștigă cel mai lung game de până acum. Simona a condus cu 40-0, a avut 4 mingi de break, dar rusoaica s-a ținut bine. Alexandrova servește foarte bine în acest debut de meci, serviciul fiind o armă redutabilă în momentele importante
Game Halep, 2-1: Simona salvează două mingi de break, grație serviciului foarte bun, și câștigă game-ul. Halep a avut probleme din cauza returului foarte bun al adversarei. Alexandrova a returnat foarte puternic și a fost agresivă, punând-o în încurcătură pe Halep

Game Alexandrova, 1-1: Rusoaica egalează rapid. Un game solid din partea Ekaterinei, în care s-a mișcat bine și a controlat schimburile
Game Halep, 1-0: Simona începe bine. A câștigat game-ul la 0, după ce a servit foarte bine și a forțat-o pe adversară să greșească