Manchester City - Tottenham 2-2 // VIDEO City, dominare copleșitoare inutilă » Nervos, Guardiola s-a certat cu Agüero. Gol anulat cu VAR în prelungiri! Toate rezultatele etapei #2

Articol de Theodor Jumătate  —  sâmbătă, 17 august 2019

Manchester City - Tottenham s-a terminat 2-2. Campioana a avut 30-3 raportul șuturilor, dar Spurs au egalat de fiecare dată.

Ce frustrat trebuie să fie Pep Guardiola după un asemenea meci!

Man. City a dominat clar, uneori a sufocat-o pe Tottenham, raportul șuturilor a fost copleșitor: 30-3 la poartă, 11-2 mingi cadrate! Și 13-2 la cornere.

Totuși, la final, scorul a fost egal. 2-2. Campioana a jucat bine și a condus de două ori, Sterling (20) și Agüero (35), dar Spurs au reușit să revină și să egaleze de fiecare dată: Lamela (23) și Lucas Moura (56)

Frustrarea a generat nervi, iar Pep a avut un schimb dur de replici cu Agüero la marginea terenului după ce l-a înlocuit pe argentinian cu Gabriel Jesus (66).

În prelungiri (90+2), Jesus a înscris, dar VAR a anulat reușita pentru un henț în atac. La trei luni de la golul anulat lui City în Ligă, tot cu Tottenham și tot în prelungiri, tehnologia video îl lovește încă o dată pe Guardiola.

Dar și o veste bună în tabăra gazdelor. Pep s-a împăcat la final cu Agüero.

Manchester City - Tottenham 2-2

Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Laporte, Zinchenko - De Bruyne, Rodri, Silva - Mahrez, G. Jesus, Sterling
Rezerve: Bravo, Cancelo, Gabriel Jesus, Foden, Mahrez, Fernandinho, D. Silva
Antrenor: Pep Guardiola

Tottenham: Lloris - Walker-Peters, Sanchez, Alderweireld, Rose - Sissoko, Winks, Ndombele - Lamela, Eriksen - Kane
Rezerve: Gazzaniga, Davies, Dier, Lo Celso, Lucas, Skipp, Vertonghen
Antrenor: Mauricio Pochettino

Rezultatele de azi:

Arsenal - Burnley 2-1
Aston Villa - Bournemouth 1-2
Brighton - West Ham 1-1
(Andone a intrat pe teren în minutul 74, Tudor Băluță n-a fost în lot)
Everton - Watford 1-0
Norwich - Newacastle 3-1
Southampton - Liverpool 1-2

Vezi și:

O statistică A BLOCAT Premier League: ce a făcut Manchester United e aiuritor

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!