Stranieri

Waasland-Beveren - Genk 0-4 // VIDEO Ianis Hagi, assist de senzație în victoria categorică reușită de Genk

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 17 august 2019

Genk s-a impus pe terenul lui Waasland-Beveren, scor 4-0, obținând prima victorie după trei rezultate negative înregistrate în campionat.

Ianis Hagi, trimis pe teren în minutul 76, a pasat decisiv la ultimul gol al echipei sale.

Campioana en-titre din Belgia a deschis scorul în minutul 21, prin Paintsil, iar scorul a luat proporții în repriza secundă, când atacantul tanzanian Mbwana Samatta și-a intrat în rol și a înscris un hat-trick.

Pasa de gol dată de Ianis Hagi la reușita #4:

Ianis Hagi a început meciul pe banca de rezeve, fiind trimis pe teren în minutul 76, în locul lui Piotrowski, la scorul de 3-0 în favoarea lui Genk.

Deși a petrecut puțin peste 15 minute pe teren, românul și-a pus amprenta asupra jocului, reușind să ofere pasa de gol din minutul 86, de la ultimul gol al lui Samatta. Ianis l-a angajat superb, din propria jumătate, pe tanzanian, care a înscris printr-o execuție de atacant veritabil.

Waasland-Beveren - Genk 0-4

• Au marcat: Paintsil 21, Samatta 53, 66, 86
  • Ianis Hagi a pasat decisiv la ultimul gol al meciului
  • Vezi AICI VIDEO!

Waasland-Beveren: Gabriel - Wiegel, Caufriez, Vukotic, Vukcevic - Emmers, Schryvers, Djihad - Verreth, Forte, Badibanga
Rezerve: Debaty - Foulon, Heymans, Keita, Milosevic, Moren, Sula
Antrenor: Adnan Custovic

Genk: Coucke - De Norre, Dewaest, Lucumi, Uronen - Piotrowski, Berge, Heynen - Ito, Samatta, Paintsil
Rezerve: Vandervoordt, Wouters, Nygren, Odey, Benson, Hagi, Maehle, Cuesta
Antrenor: Felice Mazzu

Stadion: Freethiel
Arbitru: Kevin van Damme

Vezi aici clasamentul și programul meciurilor din Belgia!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!