Tenis

US OPEN // Ana Bogdan, în turul II al calificărilor la US Open! Irina Bara și Jaqueline Cristian au fost eliminate » Programul româncelor

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 21 August 2019

Ana Bogdan (147 WTA, 26 de ani), Irina Bara (129 WTA, 24 de ani) și Jaqueline Cristian (206 WTA, 21 de ani) au jucat azi-noapte în runda inaugurală a calificărilor la US Open, dar doar prima dintre ele a reușit să acceadă în turul secund.

Ana Bogdan a câștigat în fața americancei Bethanie Mattek-Sands (436 WTA, 34 de ani), scor 7-5, 7-5, după două ore și 12 minute de joc, iar în runda următoare a calificărilor se va duela cu australianca Ellen Perez (164 WTA, 23 de ani). Meciul se va juca joi, 22 august, nu mai devreme de 18:00, ora nefiind încă stabilită.

Irina Bara a pierdut cu scorul de 3-6, 4-6, în fața belgiencei Kirsten Flipkens (109 WTA, 33 de ani), după o oră și jumătate de joc și s-a oprit încă din primul tur al calificărilor din drumul său pentru accederea pe tabloul principal.

Jaquelin Cristian a întâlnit-o pe sportiva iberică Georgina Garcia-Perez (223 WTA, 27 de ani) și a câștigat primul set, meciul a ajuns în decisiv, dar nu a putut obține calificarea. Partida s-a încheiat cu scorul de 6-3, 6-7, 4-6, după două ore și zece minute de joc și românca a fost eliminată.

Alte două românce joacă astăzi pentru calificarea pe tabloul principal: Irina Begu și Gabriela Ruse, care au obținut calificarea în turul secund al calificărilor.

Programul româncelor din calificări:

Miercuri, 21 august
Irina Begu (92 WTA, 28 de ani) - Jana Cepelova (155 WTA, 26 de ani)
Gabriela Ruse (178 WTA, 21 de ani) - Jasmine Paolini (117 WTA, 23 de ani)

Joi, 22 august
Ana Bogdan (147 WTA, 26 de ani) - Ellen Perez (164 WTA, 23 de ani)

Pe tabloul principal, sunt deja prezente Simona Halep (4 WTA, 27 de ani), Monica Niculescu (105 WTA, 31 de ani), Sorana Cîrstea (106 WTA, 29 de ani) și Mihaela Buzărnescu (136 WTA, 31 de ani), la simplu, iar Raluca Olaru (35 WTA, 30 de ani), la dublu.

VEZI ȘI:

US OPEN 2019 // Carlos Ramos, INTERZIS la meciurile surorilor Williams! Decizie de ultim moment, înainte de startul US Open