POLI IAȘI - CHINDIA TÂRGOVIȘTE 2-2 // VIDEO Mihai Teja rămâne neînvins pe banca moldovenilor! Cum arată ACUM clasamentul din Liga 1

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 23 august 2019

Poli Iași și Chindia Târgoviște au remizat, 2-2 (Loshaj '15, Horșia '23 / Neguț '28, Voduț '50), în primul meci al etapei cu numărul 7 din Liga 1.

Prima repriză din Copou a fost una extrem de spectaculoasă. Kosovarul Florian Loshaj a marcat pentru al doilea meci la rând, după golul din victoria cu FCSB, cu un șut în cross de la 16 metri. Ovidiu Horșia (foto) a dublat diferența gazdelor în minutul 23.

Dâmbovițenii s-au trezit rapid din lovituri și au punctat în minutul 28 prin Neguț. Mijlocașul s-a accidentat la aceeași fază și a părăsit terenul.

Scorul final a fost stabilit în minutul 50. Voduț, scăpat din marcajul fundașilor centrali, a înscris cu capul și a adus Chindiei un punct prețios.

5.400de spectatori au asistat la meci

Poli Iași rămâne neînvinsă în Liga 1 și urcă provizoriu pe prima poziție a clasamentului, cu 15 puncte, unul peste campioana en-titre CFR Cluj. Chindia Târgoviște acumulează 5 puncte și trece peste FCSB, până pe locul 11.

Poli Iași - Chindia Târgoviște 2-2

Au marcat: Loshaj '15, Horșia '23 / Neguț '28, Voduț '50

Iași: D. Rusu - Gallego, Frăsinescu, Diallo, A. Radu - Breeveld, Loshaj - Platini, F. Cristea, O. Horșia - A. Cristea
Rezerve: Cobrea - Bîrnoi, Hațiegan, Passaglia,Carlone, A. Bălan, Mihalache
Antrenor: Mihai Teja

Chindia: Aioani - Martac, Benga, Leca, D. Dumitrașcu - Neguț, Bic, L. Mihai, Neciu - Yameogo, Voduț
Rezerve: D. Moldovan - A. Ioniță, Dudea, A. Șerban, Rață, A. Burlacu, Cherchez Antrenor: Viorel Moldovan

Arbitru: Lucian Rusandu (Covasna) // Asistenți: Octavian Șovre (Satu Mare), Sebastian Gheorghe (Suceava)
Stadion: „Emil Alexandrescu”, Iași

VEZI ȘI:

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!