Tenis

US OPEN // Avem cinci jucătoare pe tabloul principal! Ana Bogdan a trecut fără probleme de bulgăroaica Shinikova

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 23 august 2019

Ana Bogdan (26 de ani, 147 WTA) a trecut de bulgăroaica Isabella Shinikova (27 de ani, 217 WTA), scor 6-1, 6-3, și a avansat pe tabloul principal de la US Open.

Favorită certă înaintea înfruntării, Ana nu a dezamăgit. A servit excelent, terminând partida cu un procentaj de 71% al punctelor câștigate cu prima minge, și a atacat constant pe game-urile bulgăroaicei.

Bogdan a închis partida în doar 54 de minute și devine astfel a cincea româncă de pe tabloul principal al turneului de la Flushing Meadows.

Românca mai are trei prezențe pe tabloul principal de la US Open. De fiecare dată s-a oprit în turul secund.

Gabriela Ruse - Xinyu Wang 1-6, 1-6

Gabriela Ruse (21 de ani, 178 WTA) a pierdut în fața chinezoaicei Xinyu Wang, scor 1-6, 1-6, și a ratat calificarea pe tabloul principal de la US Open.

Ruse trecuse în primele două tururi de calificare de Alexandra Cadanțu și de italianca Jasmine Paolini, fără să cedeze vreun set.

Ruse are doar două participări pe tablourile principale ale turneelor de Mare Șlem, la Wimbledon, în 2018 și 2019.