Stranieri

GENK - ANDERLECHT 1-0 // Ianis Hagi nu a jucat deloc » Echipa lui s-a impus în derby-ul din Belgia

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 23 august 2019

Genk a câștigat derby-ul cu Anderlecht, scor 1-0, într-o partidă în care Ianis Hagi (20 de ani) a fost rezervă neutilizată.

Campioana en-titre s-a trezit, în sfârșit, din pumni, după un început de sezon presărat cu înfrângeri surprinzătoare. Contra lui Anderlecht, o echipă aflată într-o adevărată criză, Genk a reușit succesul ce o readuce în lupta pentru primele locuri.

Tanzanianul Mbwana Samatta, unul dintre cei mai periculoși jucători ai lui Genk, a marcat unicul gol al partidei, în minutul 55.

Deși a pasat decisiv în ultima etapă, în victoria cu Waasland-Beveren, 4-0, Ianis Hagi a fost lăsat pe bancă, de unde a urmărit toate cele 90 de minute.

Genk va avea parte de un nou meci dificil etapa viitoare, în deplasare cu FC Bruges. Partida va avea loc pe 1 septembrie, de la ora 15:30.

După 5 etape, campioana en-titre Genk e pe locul 5, cu doar 9 puncte. De partea cealaltă, Anderlecht e pe locul 13, cu doar două puncte.

Genk - Anderlecht 1-0

Echipele de start:

Genk: Coucke - De Norre - Dewaest, Lucumi, Uronen - Piotrowski, Berge, Heynen - Ito, Samatta, Paintsil
Rezerve: Vandevoordt, Maehle, Wouters, Hrosovsky, I. Hagi, Ndongala, Cuesta
Antrenor: Felice Mazzu
*Ianis Hagi a rămas rezervă, în timp ce Vladimir Screciu, în continuare accidentat, nu a fost în lot

Anderlecht: Van Crombrugg - Sardella, Kompany, Sandler, Dewaele - Nasri, Zulj, Vlap - Chadli, Amuzu, Verschaeren
Rezerve: Roef, Adzic, Cobbaut, Thelin, Lokonga, Doku, Kana
Antrenor: Simon Davies
*Accidentat, Chipciu nu a făcut parte din lot

Stadion: Luminus Arena
Arbitru: Lawrence Visser

Vezi și:

Răzvan Marin e făcut praf de un fost fotbalist olandez: „N-am auzit un rahat mai mare! Marin nici nu-l poate lega la şireturi pe De Jong”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!