Tenis

US OPEN, SIMONA HALEP - NICOLE GIBBS // VIDEO+FOTO » Test dur la debut! Halep s-a calificat în turul doi la US Open » Cu cine va juca

Articol de Roxana Fleșeru  —  marţi, 27 august 2019

Simona Halep (27 de ani, 4 WTA) s-a calificat în turul doi de la US Open, după ce a învins-o pe americanca Nicole Gibbs (26 de ani, 135 WTA), scor 6-3, 3-6, 6-2.

• Simona Halep va juca în turul doi cu Taylor Townsend (SUA, 23 de ani, 116 WTA), care a învins-o pe Kateryna Kozlova, scor 3-6, 6-3, 6-2

Simona Halep a început turneul de la New York având în spate doi ani în care primele meciuri au fost adevărate pietre de încercare. În 2017 a învins-o Maria Șarapova, iar în 2018 Kaia Kanepi. De fiecare dată risipise foarte multă energie în turneele care preced ultimul turneu de Mare Șlem al anului.

În 2019 s-a prezentat cu doar patru meciuri complete, cu bucuria câștigării trofeului de la Wimbledon și cu ideea că mai rău decât a fost în 2017 și 2018 nu se poate.

Așteptare lungă

Fostul lider mondial a avut ceva de așteptat înainte să debuteze la ediția din acest an a turneului de la US Open. Meciul dintre ea și Nicole Gibbs a fost programat al doilea pe arena "Louis Armstrong", după cel care i-a avut drept actori principali pe Stefanos Tsitsipas și Andrei Rubliov. Băieții au oferit o confruntare plină de dramă, cu tenis de calitate și care s-a întins pe parcursul a trei ore și cincizeci și patru de minute la finalul cărora rusul s-a impus cu 6-4, 6-7 (5), 7-6 (7), 7-5.

După acest maraton, spectatorii și-au tras sufletul și le-au primit călduros pe cele două combatante. Simona Halep într-un echipament în care predomină negrul și movul, iar Nicole Gibbs într-o combinație de gri și albastru.

Seturi identice

Primul set i-a aparținut româncei, în timp ce adversara încă își căuta reperele. Simona a lovit de 15 ori direct câștigător și chiar dacă a irosit patru mingi de set, până la urmă a încheiat prima parte a meciul după 40 de minute cu 6-3. Rolurile s-au inversat în următoarele secvențe, cu jucătoarea din SUA fiind din ce în ce mai inspirată și mai precisă. După alte 40 de minute, în care românca a salvat și șase mingi de set, Gibbs s-a impus cu 6-3.

Un pic tulburată, dar fără a-și pierde busola, Simona a început în forță decisivul, tăind din aripile pe care le prinsese Gibbs în setul al doilea. A controlat mult mai bine propunerile adversarei sale, a fost mai limpede în decizii și s-a impus cu 6-3, 3-6, 6-2, după o oră și 12 minute.

În turul următor, fostul lider mondial se va duela joi tot cu o jucătoare din SUA, Taylor Townsend, 116 WTA, pe care a învins-o în toate cele trei întâlniri precedente.

34de lovituri direct câștigătoare a reușit Simona Halep, în timp ce adversara sa a reușit 18

42de greșeli neforțate a comis Simona Halep, în timp ce Gibbs a ajuns la borna 34

• Simona Halep a trecut de șapte ori de primul tur la US Open în cele douăsprezece participări de până acum

"E o jucătoare bună, nu am avut prea multă energie în setul al doilea, apoi m-am liniștit și am găsit tactica potrivită în decisiv"
Simona Halep

Simona Halep - Nicole Gibbs 6-3 / 3-6 / 6-2

6-2, GAME, SET, MECI HALEP! Simona merge în turul doi la US Open!
5-2, Game Gibbs! Simona are un avantaj important și va servi cu mingi noi!
5-1, Game Halep! Simona mai are un singur pas până la calificarea în turul 2.
4-1, BREAK HALEP! Simona pare să nu mai poată fi oprită în acest set decisiv!
3-1, Game Halep! Simona își continuă parcursul foarte bun din acest set!
2-1, Game Gibbs! Nicole revine de la 0-30 și își câștigă cu mare dificultate game-ul!
2-0, Game Halep! Simona confirmă break-ul și se distanțează. Românca are un joc mai consistent.
1-0, BREAK HALEP! Românca intră mult mai concentrată în acest set decisiv și face break-ul din start.
A început setul decisiv! Gibbs servește!

Setul 2 / 3-6

3-6, GAME, SET GIBBS! Nicole duce meciul în set decisiv!
3-5, BREAK HALEP! Simona salvează șase mingi de set și continuă lupta!
2-5, BREAK GIBBS! Nicole Gibbs va servi pentru a trimite meciul în set decisiv!
2-4, BREAK HALEP! Simona își recâștigă un break, de această dată la zero.
1-4, BREAK GIBBS! Simona e de nerecunoscut în acest set! Nicole face practic ce-și dorește pe teren!
1-3, Game Gibbs! Nicole nu se forțează prea tare pe propriul serviciu și mai câștigă un game.
1-2, Game Halep! Simona dă semne de revenire și își câștigă punctele de pe propriul serviciu!
0-2, Game Gibbs! Simona nu se regăsește și îi dă lui Gibbs moralul necesar pentru a-și dubla avantajul.
0-1, BREAK GIBBS! Simona servește moale în acest început de set secund și îi dă șansa adversarei să înceapă bine.
A început setul doi! Gibbs servește!

SETUL 1 / 6-3

6-3, GAME, SET HALEP! Simona ia primul set după ce a avut 5 mingi decisive!
5-3, Game Halep! Simona e la un pas de câștigarea primului set! În tribune se află și Nadia Comăneci!

4-3, BREAK HALEP! Simona nu se dă bătută și revine în avantaj. Urmează să servească cu mingi noi!
3-3, BREAK GIBBS! Nicole face un game extraordinar și o egalează pe Simona!
3-2, Game Gibbs! Nicole are ceva probleme pe propriul serviciu, însă Simona nu reușește să profite.
3-1, Game Halep! Simona se impune lejer pe propriul serviciu și păstrează distanța față de Gibbs.
2-1, Game Gibbs! Prim game câștigat de jucătoarea din SUA. Simona pare să aibă un joc solid.
2-0, Game Halep! Simona începe greoi pe propriul serviciu și ratează câteva mingi, dar revine și se impune.
1-0, BREAK HALEP! Simona începe perfect meciul și reușește break-ul încă din start!
22:25 A început meciul! Nicole Gibbs servește prima!
22:05 Cele două jucătoare au ieșit la încălzire!