Tenis

US OPEN // Mihaela Buzărnescu - Andrea Petkovic 3-6, 4-6 » VIDEO Buzărnescu, eliminată încă din primul tur

Articol de Roxana Fleșeru  —  marţi, 27 august 2019

Mihaela Buzărnescu (31 de ani, 129 WTA) a fost eliminată de la US Open 2019, în primul tur, de Andrea Petkovic (31 de ani, 88 WTA), scor 3-6, 4-6.

Sezonul 2019 nu a fost cum și-a dorit Mihaela Buzărnescu. Românca în vârstă de 31 de ani a înregistrat azi la US Open a 26-a înfrângere din 2019.

Victoriile sunt doar la cota 11. Acidentarea la glezna dreaptă din august 2018 i-a dezechilibrat complet cariera și jocul. În permanentă fugă după recuperarea tenisului său inspirat, Buzărnescu a întâmpinat multe obstacole.

În primul tur la US Open a dat peste Andrea Petkovic, clasată acum pe poziția 88, dar care în trecut a fost în Top 10 și a ajuns până în semifinale la Roland Garros în 2014.

Echilibru în setul al doilea

Românca a început rău meciul cu germanca în vârstă de 31 de ani, a fost condusă cu 4-0, însă a reușit să se apropie la 4-3. Exact în momentele care au contat, Andrea și-a regăsit inspirația și a reușit să-și adjudece primul set cu 6-3. Lucrurile au fost mult mai echilibrate în partea a doua, intervențiile la fileu ale Mihaelei Buzărnescu atingându-și obiectivul. S-a mers până la 4-4, moment în care românca a pierdut puțin ritmul, iar Petkovic a sesizat momentul și a închis meciul cu 6-3, 6-4, după o oră și treizeci și șase de minute.

Pentru Mihaela Buzărnescu a fost a doua prezență pe tabloul principal de la US Open. În 2017, ea a fost învinsă de Caroline Wozniacki, iar anul trecut a absentat din cauza accidentării.

21de lovituri direct câștigătoare a adunat Mihaela Buzărnescu în partida de ieri, în timp ce adversara sa a ajuns la borna 25

25de greșeli neforțate a comis Mihaela Buzărnescu în partida de ieri, în timp ce Petkovic a ajuns la 26

129e poziția ocupată de Mihaela Buzărnescu în această săptămână în clasamentul WTA