Liga 2

LIGA 2, ETAPA A 7-A // FOTO + VIDEO Petrolul, egalată dramatic de Sportul Snagov! Rapid, victorie cu FC Argeș + Turris, primul pas greșit » Rezultatele etapei + clasament

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 16 September 2019

Petrolul Ploiești și Sportul Snagov au terminat la egalitate, 1-1, ultimul meci al etapei a 9-a din Liga 2.

Petrolul Ploiești - Sportul Snagov 1-1

Petrolul a pierdut dramatic două puncte contra celor de la Sportul Snagov. Sergiu Arnăutu a deschis scorul dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, iar ploieștenii păreau că se îndreaptă spre victorie. În minutul 90, Adrian Stoica a egalat, cu o reluare din mijlocul careului.

Echipele de start:

Petrolul: Apostolachi - Bărboianu, Walace, Racu, Manolache - D. Meza Coli, Cioinac - Gavrilă, Marinescu, Ștefănescu - Arnăutu
Rezerve: Lungu, Deac, Bratu, Zaharia, Tudor, I. Stoica, Blănaru
Antrenor: Flavius Stoican

Sportul Snagov: Micle - Poștoarcă, Apostul, Mocioacă, Turbatu - Lungul, Răileanu - Dorobanșu, Ad. Stoica, Safsaf - Bucur
Rezerve: Stanciu, Novac, Roșu, Cubleșan, Mirică, Ristea, Stere
Antrenor: Viorel Dumitrescu

Rapid, victorie cu FC Argeș

Rapid a reușit s-o învingă pe FC Argeș, scor 2-0, iar echipa lui Daniel Pancu a urcat pe locul 5 al clasamentului din Liga 2, cu 13 puncte acumulate după 7 etape.

Jorza a deschis scorul în minutul 54, cu un șut frumos de la marginea careului.

Soarta meciului a fost decisă atunci când Turda, fotbalistul Argeșului, a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 83 și a fost trimis la cabine. De asemenea, după această decizie, arbitrul l-a avertizat și pe antrenorul Nicolae Dică, din cauza protestelor.

În minutul 89, Goge a rămas singur cu portarul Ducan și a securizat cele 3 puncte ale giuleștenilor, care au ajuns astfel la 4 victorii în eșalonul secund.

8.000 de oameniau asistat la FC Argeș - Rapid 0-2, dintre care 3.000 de giuleșteni

FC Argeș - Rapid 0-2

Echipe de start

FC Argeș: Ducan - Tofan, Turda, Șerbănică, Mușat - Prepeliță, Șerban - Năstăsie, Matiș, Blejdea - Barbu
Rezerve: Agachi, Buhăescu, Popescu, Dănescu, Motroc, Brînzan, Grecu
Antrenor: Nicolae Dică

Rapid: Tătaru - Voicu (cpt.), Manole, Mallo, Oanea - Jorza, Lazăr, Djuric - Sefer, Roskopf, Hlistei
Rezerve: Achiriloaie - Băjan, Bonnin, Pănoiu, Goge, Crețu, Labeau.
Antrenor: Daniel Pancu

UTA și CS Mioveni au oferit un meci spectaculos, cu ocazii la ambele porți. Mioveni a deschis scorul în minutul 8, dar UTA a egalat înainte de pauză, prin Alex Ioniță.

UTA Arad - CS Mioveni 1-1

Sâmbătă, liderul Turris Tr. Măgurele a făcut primul pas greșit în acest sezon și a remizat în deplasare cu CSM Reșița, 1-1, deși a condus la pauză.

O mare surpriză s-a înregistrat în meciul Metaloglobus - Pandurii 0-1. Gorjenii au obținut prima victorie din acest sezon, deși la pariuri aveau o cotă de 10 să se impună!

Locul doi, Gloria Buzău, a învins-o pe Daco-Getica, 2-0, și a scurtat la 3 puncte distanța față de liderul din Teleorman.

Vezi și:

Marius Alexe, transfer surprinzător în Liga 2 » Fostul idol al tribunelor din „Ștefan cel Mare” a semnat azi

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!