VIDEO Momente emoționante în Olanda: ploaie de jucării! Mii de plușuri aruncate în tribună copiilor bolnavi!

Articol de Theodor Jumătate  —  Monday, 16 September 2019

Meciul Feyenoord - Den Haag 3-2, jucat duminică, a fost întrerupt în minutul 12. Fanii oaspeților au repetat gestul pentru care au fost nominalizați la premiul FIFA pentru suporteri.

Ce frumos moment pe„De Kuip” din Rotterdam! În minutul 12, meciul Feyenoord - ADO Den Haag (3-2) a fost oprit de arbitru. Fanii oaspeților, aflați la al doilea inel al stadionului, au început să arunce cu plușuri. O ploaie de jucării aterizând în tribuna de dedesubt.

Acolo erau câteva sute de copii bolnavi, pacienți ai spitalului Sofia din Rotterdam, care s-au bucurat enorm, surprinși de plușurile ce păreau că vin din cer.

Și jucătorii, și spectatorii aplaudau gestul suporterilor lui ADO. Nu era o premieră. În 2016, aceiași fani din Haga fuseseră nominalizați la premiul FIFA după un gest similar făcut tot la o partidă cu Feyenoord. Acțiunea caritabilă „adoptă un pluș pentru un euro” a fost lansată luna trecută la Haga, banii urmând a fi donați spitalului Sofia. Până acum, s-au strâns 30.000 de jucării.

Ajax tiki-taka » Jocul cu pasele cele mai scurte din Ligă, dar Liverpool a câștigat trofeul cu pase mai lungi!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!