Liga 2

VIDEO + FOTO » Farul - Ripensia 1-0, în ultimul meci al etapei » Clasamentul + rezultatele

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 23 septembrie 2019

Rapid a câștigat duminică meciul cu Gloria Buzău, 3-2, și se apropie de locurile care duc în Liga 1. Lider este Turris, care sâmbătă a trecut de ACS Viitorul Pandurii Tg. Jiu.

REZULTATELE INTEGRALE

Farul - Ripensia Timișoara 1-0

• A marcat: Marius Antoche ('8)

Echipele de start

Farul: Muţiu - Nicola, Cană, V. Lică, Carabela - Ant. Cruceru, Antoche, Greu - Al. Stoica, I. Stoica, P. Petre
Rezerve: Cr. Andrei - R. Zamfir, D. Toma, Halep, I. Ursu, D. Panait, Hordouan
Antrenor: Ianis Zicu

Ripensia: Mociu - Ad. Popa, Hecsko (cpt.), Tînc, C. Toma - T. Călin, Al. Neagu, Vl. Tudorache - M. Fotescu, Al. Popovici, Alb. Voinea
Rezerve: Păduraru - C. Lungu, I. Gavrilă, Chera, Burdeţ, Apro, Golda
Antrenor: Alexandru Pelici

Duminică, Rapid și Gloria Buzău au oferit un meci spectaculos. Buzău a deschis scorul în minutul 10, când Candrea a împins mingea în poartă din 10 metri. Rapid a egalat repede, în minutul 18, prin Hlistei.

După pauză, Munteanu a profitat de ezitările din defensiva Rapidului și a făcut 2-1. Finalul le-a aparținut giuleștenilor. Drăghiceanu a marcat spectaculos din lovitură liberă de la 18 metri, în minutul 58, iar scorul final a fost stabilit de Sefer, în minutul 78.

După acest rezultat, Rapid ajunge la 16 puncte și e pe 5, la egalitate cu UTA, Gloria Buzău și CS Mioveni, dar cu un golaveraj mai prost.

Sâmbătă, Liderul Turris a câștigat fără emoții meciul cu ACS Viitorul Tg. Jiu, 2-0, și se menține pe primul loc. UTA a făcut scorul etapei înainte de meciul cu Dinamo, 5-2 cu Pandurii. Dunărea Călărași a obținut un egal dramatic, 1-1 cu CS Mioveni, în ultimul minut.

Rapid - SCM Buzău 3-2

• Au marcat: Hlistei, 18', Drăghiceanu 58', Sefer 78'/Candrea 10', Munteanu 53'
  • Vezi AICI VIDEO

Rapid: Tătaru - Voicu, Bonnin, Mallo, Oanea - Djuric, Jorza, Lazăr -  Sefer, Roskopf, Hlistei
Rezerve: Achiriloaei, Manole, Drăghiceanu, Pănoiu, Crețu, Goge, Labeau
Antrenor: Daniel Pancu

Gloria Buzău: Stoian - Gît, Candrea, Ioniță, Nedelea - Balgiu, Luptak - V. Alexandru, D.Munteanu, Tucaliuc - Huiban
Rezerve: Balaur, Catană, Vîlsan, Enescu, Godin, Chipirliu, Constantinescu
Antrenor: Ilie Stan

Poli Timișoara - CSM Reșița 0-0

ECHIPELE DE START:

ASU Poli: Murariu - C. Jurj, Mera, Scutaru, Cherecheş - Dros, Ignea - Alin Manea, A. Ungureanu (Schieb 61'), C. Popescu - M. Axente
Rezerve neutilizate: M. Contra - Vidrăsan, A. Lazăr, Piţigoi, F. Trip, Coadă
Antrenor: Mugur Guşatu

CSM Reşiţa: Zimmermann - L. Acka, Ehmann, Vlădia, Vădrariu - C. Danci (Velici 56'), Poiană (Banac 81') - Săulescu, C. Cristea, Dat - D. Ene (M. Coman 64')

U Cluj - Petrolul 4-0

• Au marcat: Gavra ('51), Florescu ('76-pen.), Taub ('85), Burghele ('90+1)

După 0-0 la pauză, „șepcile roșii” s-au dezlănțuit în partea secundă și s-au impus cu 4-0! Flavius Stoican, antrenorul „lupilor galbeni” a fost eliminat la scorul de 1-0, după acordarea unei lovituri de pedeapsă pentru clujeni. Tehnicianul s-a certat minute bune cu „centralul” Lucian Rusandu, dar și cu Florin Mazilu, arbitrul de rezervă.

Stoican a vrut să scoată echipa de pe teren, însă a renunțat la ideea și a părăsit până la urmă suprafața de joc.

U Cluj: Dur- Bozoancă - R. Takacs, Kay, Art. Crăciun, Berci - Rafa Miranda, G. Florescu - Dican, Taub, Gavra - Al. Pop
Rezerve: Gorcea - Nic. Pîrvulescu, Andre Ceitil, Vl. Mihalcea, Telcean, Burghele, Inacio Miguel
Antrenor: Adrian Falub

Petrolul: C. Lungu - Bărboianu, Racu, Sîrghi, Ţicu - Al. Munteanu, D. Meza Colli, Laur. Marinescu, I. Stoica - Arnăutu, Blănaru
Rezerve: R. Avram - Gab. Deac, M. Bratu, Al. Zaharia, Şaim Tudor, Ant. Manolache, Y. Hamza
Antrenor: Flavius Stoican

VEZI ȘI:

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!