Tenis

VIDEO Simona Halep, punct COLOSAL reușit în meciul de azi » Ce răspuns a „inventat” la o scurtă a adversarei

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 24 septembrie 2019

Simona Halep (27 de ani, 6 WTA) e în optimi la Wuhan, grație succesului categoric reușit azi în meciul cu Barbora Strycova (33 de ani, 34 WTA), scor 6-3, 6-2, după o oră și 27 de minute de joc.

Meciul, scurt ca durată, a fost înțesat cu realizări spectaculoase ale jucătoarei noastre. În setul secund, Halep a recuperat excelent o scurtă pusă de Strycova, replicând cu o contrascurtă de excepție, amortizată excelent. Punctul s-a dovedit a fi decisiv în economia setului, românca reușind ulterior break-ul prin care s-a distanțat.

Simona Halep o va întâlni în turul următor pe Elena Rybakina (Kazahstan, 20 de ani, 50 WTA), câștigătoarea de la București din acest an, care a trecut în trei seturi de tunisianca Ons Jabeur (25 de ani, 54 WTA), scor  6-1, 6-7 (3), 6-2.

Vezi și:

SIMONA HALEP - BARBORA STRYCOVA 6-3, 6-2 // Prima reacție după calificarea în „optimi” la Wuhan: „Am jucat mai bine decât anul trecut, sunt fericită”