Tenis

WTA TASHKENT // VIDEO Sorana Cîrstea e în sferturi! Victorie dramatică în optimi + cine e viitoarea adversară

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 25 septembrie 2019

Sorana Cîrstea (29 de ani, 96 WTA) s-a calificat azi în sferturile de finală ale turneului de la Tashkent (Uzbekistan). Românca a trecut în trei seturi echilibrate de belgianca Ysaline Bonaventure (25 de ani, 123 WTA), scor 3-6, 6-3, 7-5.

Deși a pierdut primul set, Sorana a manageriat excelent partida. A câștigat setul secund cu 6-3, iar în decisiv s-a impus cu 7-5 după ce a revenit de la 0-3.

În sferturi, jucătoarea noastră se va duela cu muntenegreanca Danka Kovinic (24 de ani, 120 WTA). Partida va avea loc joi, la o oră ce va fi anunțată ulterior.

Vezi și:

WTA TASHKENT // VIDEO Monica Niculescu, OUT de la Tashkent! Înfrângere fără drept de apel în optimi