Tenis

Gabriela Talabă a obținut victoria carierei! A învins-o pe Eugenie Bouchard, după un meci dramatic

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 26 septembrie 2019

Românca Gabriela Talabă, 24 de ani, locul 272 WTA, a obținut cea mai importantă victorie a carierei și învins-o pe canadianca Eugenie Bouchard, 25 de ani, locul 157 WTA, scor 6-4, 4-6, 6-4, în turul I al turneului ITF de la Templeton, SUA.

Meciul a fost unul extrem de echilibrat și de disputat, terminându-se după 2 ore și 36 de minute. Gabriela Talabă a început puternic meciul și a condus cu 3-0 și apoi cu 5-2. Bouchard a forțat pe final, s-a apropiat la un game de româncă, dar a mai cedat încă o dată pe propriul serviciu și a pierdut setul.

În actul secund, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 3-3. Genie a forțat și a făcut un break, decisiv pentru câștigarea setului. În decisiv, s-au produs nu mai puțin de cinci break-uri. La 5-4, Gabriela a pus presiune pe Bouchard și a fructificat a patra minge de meci pentru a obține calificarea în turul II.

60.000 $e valoarea totală a premiilor de la WTA Templeton

În runda următoare, Gabriela va juca împotriva lui Grace Min, locul 368 WTA. Bouchard, finalistă la Wimbledon 2014, se află într-un moment negru al carierei, având 13 înfrângeri la rând.

Gabriela se află la cea mai bună clasare din carieră. Aceasta are 4 titluri ITF în carieră: Redding (2019), Marbella (2018), Charleston (2018) și București (2017).