Tenis

SIMONA HALEP - EKATERINA ALEXANDROVA 2-6, 3-6 // VIDEO + FOTO » Simona Halep, OUT de la Beijing! Cu probleme fizice, Simona pierde fără drept de apel cu Alexandrova

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 29 septembrie 2019

Simona Halep (5 WTA, 28 de ani) a fost eliminată în turul II al turneului de la Beijing, după ce a pierdut contra rusoaicei Ekaterina Alexandrova (24 de ani, 39 WTA), scor 2-6, 3-6.

Simona Halep a părut afectată fizic, cerând de două ori intervenția fizioterapeutului, care a masat-o la coapsa piciorului stâng. Halep a servit cu dificultate, a lovit slab, iar deplasarea în teren nu a fost la cele mai înalte cote.

Cu probleme vizibile la spate, după accidentarea de la Wuhan, Halep a servit foarte slab, cedând 6 game-uri pe propriul serviciu, câte trei în fiecare set.

În primul set, Halep a fost condusă cu 3-0 și nu a avut puterea de a reveni. Jucătoarea noastră a fost de multe ori ezitantă și i-a permis adversarei să dicteze ritmul jocului. În setul doi, Alexandrova și-a continuat jocul bun, conducând cu 4-1. Simona a revenit și la 4-3 a servit pentru a egala, dar rusoaica a forțat din nou și a câștigat setul, 6-3.

Simona Halep - Ekaterina Alexandrova 2-6, 3-6

GAME, SET, MECI Ekaterina Alexandrova: Rusoaica închide fără probleme game-ul, calificându-se în turul III.
Break Alexandrova, 3-5: Simona nu a putut egala și a cedat din nou pe propriul serviciu. Alexandrova servește pentru câștigarea meciului
Break Halep, 3-4: Deși are probleme fizice, Simona nu renunță la luptă. A pus presiune pe Alexandrova în acest game, iar aceasta a făcut mai multe greșeli, pierzând game-ul.
Game Halep, 2-4: Simona a câștigat rapid acest game. A servit bine, iar Alexandrova a greșit mult.
Game Alexandrova, 1-4: Ekaterina joacă foarte bine în aceste momente! În acest game a servit foarte bine și nu i-a dat nicio șansă Simonei Halep. La final, Simona s-a dus în spatele terenului și s-a aplecat, acuzând dureri.

Break Alexandrova, 1-3: Din nou rusoaica își mărește avantajul. A mai faăcut un break, după un game controlat  cu lejeritate și e tot mai aproape de a câștiga meciul
Break Halep, 1-2: Jucătoarea noastră a reușit primul game din acest meci. A returnat bine și a profitat de greșelile Alexandrovei. După acest game, Halep a cerut din nou intervenția fizioterapeutului, dar continuă să joace
Break Alexandrova, 0-2: Simona pierde primul game de serviciu. A servit slab, iar adversara a profitat. A returnat puternic și a condus schimburile
Game Alexandrova, 0-1: Rusoaica își continuă jocul foarte bun. A servit din nou bine, a fost sigură pe lovituri și nu a făcut greșeli

A început setul doi. Ekaterina Alexandrova servește prima

SET EKATERINA ALEXANDROVA, 2-6: Rusoaica a câștigat cu lejeritate primul set. Alexandrova a dominat și acest game, fiind sigură pe lovituri. De partea cealaltă, Halep a greșit mult, irosind multe puncte

Simona a cerut asistența fizioterapeutului, fiind masată la coapsa piciorului stâng.

Game Alexandrova, 2-5: Rusoaica e la un game de câștigarea primul set. Ekaterina a fost din nou sigură la seriviciu, iar Simona nu a putut să-i pună probleme. Halep a părut depășită fizic în mai multe momente
Break Alexandrova, 2-4: Simona nu a putut să egaleze situația la game-uri. Alexandrova a forțat din nou la retur și a reușit al doilea break din meci
Break Halep, 2-3: Jucătoarea noastră dă semne de revenire! În acest game s-a deplasat mai bine și a lovit mai sigur. La 15-40 a returnat perfect, cu un forehand în lung de linie, câștigând astfel game-ul
Game Halep, 1-3: Simona câștigă primul game din acest meci! Halep a servit mai bine și a profitat de greșelile făcute de adversară
Game Alexandrova, 0-3: Ekaterina își mărește avantajul, după un game echilibrat! Rusoaica a început cu două greșeli neforțate. Simona a avut două mingi de break, dar Alexandrova a revenit și a câștigat game-ul
Break Alexandrova, 0-2: Simona a început slab primul game de serviciu. Halep pare că nu își găsește ritmul de joc, se deplasează greu și servește slab. Jucătoarea noastră a avut o minge de game, dar a ratat-o, iar Alexandrova a forțat, câștigând game-ul
Game Alexandrova, 0-1: Deși a făcut două duble greșeli, rusoaica a reușit să câștige primul game al meciului. Simona a început ezitant, a returnat de multe ori slab și i-a permis adversarei să câștige multe puncte cu ușurință.

Vezi și:

Simona Halep, calificată pentru a 6-a oară la Turneul Campioanelor! Bianca Andreescu va participa în premieră » Cum arată lista