FCSB - DINAMO 1-1 // Gigi Becali a găsit vinovatul pentru remiza din Derby: „Istvan Kovacs e împotriva noastră! Vă dați seama ce poate face acest arbitru? ”

Articol de Vlad Nedelea  —  Saturday, 05 October 2019

Gigi Becali, finanțatorul celor de la FCSB, l-a distrus la finalul meciului pe Istvan Kovacs, arbitrul întâlnirii FCSB - Dinamo 1-1. Latifundiarul reclamă faza din minutul 70, în care Florin Tănase reușise să înscrie, golul fiind însă anulat.

„S-a jucat doar la o singură poartă. Istvan Kovacs nu vrea, e împotriva noastră, fluieră ca să nu bage Florin Tănase mingea în poartă. A mutat un fault la vreo 7 metri. Ne-a anulat golul! Vă daț seama ce poate face acest Istvan Kovacs?!

Noi n-avem cum să câștigăm cu Kovacs. El inventează împotriva noastră. Am avut penalty la Gnohere, apoi Kovacs i-a scos mingea din poartă lui Tănase”, a spus Becali, la plecarea de la stadion.

Astfel, Becali continuă ieșirile la adresa lui Kovacs, la adresa căruia a avut un grav derapaj pe durata acestui sezon, când l-a numit mizerie de om.

Faza reclamată de Becali

În minutul 70,  la poarta lui Dinamo a avut loc o fază controversată. Gnohere a simulat la un duel cu Laurențiu Corbu, Kovacs a lăsat jocul să continue, dictând ulterior lovitură liberă la un fault comis asupra lui Adi Popa. Florin Tănase n-a ținut cont de fluierul lui Kovacs, a avansat spre poartă și a înscris, golul fiind însă anulat.

Gnohere cade, Kovacs lasă jocul să continue
Florin Tănase înscrie, dar Kovacs dictează lovitură liberă la faultul comis asupra lui Adi Popa, la marginea careului

Becali uită însă că Istvan Kovacs nu a dictat un penalty perfect valabil pentru dinamoviști (Detalii, AICI).

Vezi și:

VIDEO + FOTO // Scandările RASISTE și XENOFOBE ale ultrașilor dinamoviști au oprit meciul! Kovacs, lovit în ochi cu o brichetă + banner rasist la adresa lui Prunea

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!