Nationala

ROMÂNIA - NORVEGIA 1-1 // Note GSP: cel mai slab „tricolor” și MVP-ul cu nordicii

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 16 octombrie 2019

România a terminat la egalitate cu Norvegia, 1-1, în preliminariile EURO 2020, după ce a fost egalată în minutul 90+2.

Jucătorii lui Cosmin Contra au avut o evoluție slabă în prima repriză, fiind dominați în multe momente de norvegieni. După pauză, „tricolorii” au jucat mai bine, dar au căzut pe final, când au fost egalați.

Alex Mitriță, mijlocașul ofensiv de 24 de ani al lui New York City FC, a fost omul meciului. „Piticul” a marcat singurul gol al nostru, după o acțiune individuală, și a pus pericol constant la poarta adversă. Acesta a primit nota 9 din partea Gazetei Sporturilor, cea mai mare din caseta tehnică.

Atacantul George Pușcaș, omul care a ratat un penalty la 0-0, a fost considerat cel mai slab „tricolor”. Vârful lui Reading a luat nota 5.

Cosmin Contra, selecționerul României, a primit 6, în timp Lars Lagerback, antrenorul Norvegiei, a fost notat cu 7.

6. Malta82-183

Cosmin Contra își pregătește ieșirea?! Cum a răspuns la întrebarea: „Plecați chiar dacă ne calificăm la baraj?”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!