CFR CLUJ - U CRAIOVA 2-0 // 3 antrenamente pe zi i-au PRĂBUȘIT pe olteni! » Elvir Koljic și Mihai Bălașa, victimele presiunii lui Pițurcă

Articol de Eduard Apostol  —  luni, 21 octombrie 2019

Atacantul Elvir Koljic (24 de ani) s-a simțit prea încărcat după antrenamentele intense de la Mamaia, iar fundașul Mihai Bălașa (24 de ani) a ieșit de pe teren în meciul cu CFR Cluj (0-2) ca să nu riște o accidentare mai grea.

Toamna nu-i ca vara. Oltenii au fost la mare, s-au antrenat și pe plajă, ședințe de pregătire dure, fiind zile și cu trei sesiuni intense.

Pauza competițională dedicată meciurilor pentru preliminariile EURO 2020 nu a fost de bun augur, iar Craiova a fost inexistentă în Gruia, în special în repriza secundă a partidei cu CFR (0-2). Acka i-a pasat lui Păun, care l-a lansat pe Traore la deschiderea scorul, Pigliacelli a respins nefericit, iar Omrani a stabilit scorul final, apărarea juveților a fost la pământ, iar ofensiva a rămas în Bănie.

Jucătorii au arătat storși, așa cum s-a întâmplat și după precedenta pauză de Liga 1, din septembrie, când la prima reprezentație de la revenire, cu FCSB (0-1), echipa a fost invizibilă pe teren! Fotbaliștii sunt „prea încărcați”, s-a resimțit în prestație și în rezultate.

Ivan n-a mai dat gol de 15 luni

Koljic nu a fost pe teren, iar Universitatea acuză din nou această absență, așa cum s-a petrecut în primăvară. Bosniacul revine etapa viitoare, cu Clinceniul, acum a fost menajat fiindcă risca o accidentare după antrenamentele intense din ultima perioadă. Bălașa a ieșit de pe teren în Gruia în minutul 65, a resimțit o problemă medicală.

Andrei Ivan (22 de ani) - n-a mai înscris de pe 29 iulie 2018, când era la Rapid Viena! -, Fortes și Mihăilă au măcinat în gol, Zakarici la debut a încercat, nu a ieșit nimic, s-a enervat și Piți și l-a scos pe final. Cicâldău a purtat banderola din cauză că Bancu a fost suspendat, n-a impresionat după ce-a fost excursionist în Feroe și spectator cu Norvegia.

Qaka și Ivanov au fost decizii tehnice ale antrenorului, nici n-au prins lotul, Piți nu e încântat de cei doi. Mateiu și Martici au stat pe bancă. Ioniță II a prins numai drumul cu charterul până la Cluj și a stat la taclale cu foștii colegi de la CFR după partidă. Oltenii, cu toții, încă nu și-au setat ceasurile pe ora lui Victor Pițurcă!

„Poate mesajul meu s-a înțeles, dar trebuie să se vadă prin ce facem pe teren. Practica ne omoară. Meciul se îndrepta spre 0-0, dar când ai mingea în posesie și greșești… Primul gol l-am luat foarte simplu. Trebuie să ajungem să jucăm precum CFR Cluj” - Victor Pițurcă, antrenor Craiova

439 de minutea strâns Andrei Ivan fără gol marcat de la revenirea la Craiova, în 5 meciuri oficiale. Jucătorul a fost readus cu 1,5 milioane de euro de la Krasnodar

44 de meciuriîn toate competițiile a strâns Ivan fără gol marcat: 38 la Rapid Viena, unul la Krasnodar 2 și 5 la U Craiova

VEZI ȘI:

CHINDIA TÂRGOVIȘTE - FCSB // Două decizii CONTRA-FCSB pe durata primei reprize: ce reclamă roș-albaștrii + ce a spus Porumboiu

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!