Tenis

SIMONA HALEP - BIANCA ANDREESCU // Cristian Tudor Popescu: „Zvăpăiata Andreescu trebuie să slăbească 2-3 kilograme”

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 28 October 2019

Simona Halep (28 de ani, 5 WTA) a învins-o pe Bianca Andreescu (19 ani, 4 WTA) 3-6, 7-6(6), 6-3, în grupele Turneului Campioanelor (Detalii AICI).

• Simona Halep va juca miercuri, cu Elina Svitolina, de la 12:30.
  • În primul meci al grupei, Elina Svitolina a învins-o pe Karolina Pliskova, scor 7-6(12), 6-4. Detalii AICI!

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a analizat meciul dintre cele două jucătoare și a criticat-o pe Bianca Andreescu, spunând că ar trebui să slăbească.

„A fost un meci fascinant datorită stilului diferit al celor două jucătoare. Bianca Andreescu are un stil complex și variat. Simona a venit cu raliuri, arma ei atomică, și cu capacitatea ei de a ține mingea în teren. A dat drumul la picioare, în special, în setul doi.

Simona, în primul set, a fost cam «rusty», cum spunea Cahill, cam ruginită, pentru că nu avea meciuri în ultima vreme. Apoi s-a dezmorțit în setul doi. A dat drumul la picioare și a început să-i trimită multe mingi înapoi zvăpăiatei și talentatei Bianca Andreescu. Meciul s-a jucat la sfârșitul setului doi, acolo unde a avut minge de meci Andreescu. Simona a gestionat excepțional acel moment,  din punct de vedere nervos. A fost foarte stăpână pe ea și am fost sigur ca setul trei îl va câștiga Simona

Bianca are 19 ani- 20 de ani. Nu poți să vii cu slăbiciuni fizice de felul ăsta, la vârsta asta. Poate că ar trebui să mai dea 2-3 kilograme jos. Andreescu a avut probleme la spate, dar asta nu o scuză în niciun fel. A fost o victorie a spiritului de luptă și a experienței superioare a Simonei”, a declarat Cristian Tudor Popescu la Digi 24.

4. Karolina Pliskova10-20

Primul răspuns. Halep! Cristian Geambașu: „Un duel pentru anii viitori între două jucătoare excepționale”

Simona Halep, prima reacție după victoria cu Bianca Andreescu: „Nu mă simt prea bine”