Tenis

WTA FINALS SHENZEN // FOTO Bencic și Bertens, victorii surpriză la Turneul Campioanelor! Cum arată clasamentele

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 29 octombrie 2019

După victoria superbă reușită de către Simona Halep (5 WTA, 28 de ani) în fața Biancăi Andreescu (4 WTA, 19 ani), în Grupa Mov, Turneul Campioanelor a continuat astăzi cu runda a doua din Grupa Roșie.

Japoneza Naomi Osaka (3 WTA, 22 de ani) s-a retras din turneu în această dimineață din cauza unor probleme la umărul drept. Ea a fost înlocuită de către olandeza Kiki Bertens (10 WTA, 27 de ani).

FINAL » Ashleigh Barty - Kiki Bertens 6-3, 3-6, 4-6

Bertens a avut parte de un debut de foc la Shenzhen, unde a întâlnit-o pe Barty, liderul mondial la zi al clasamentului WTA. Olandeza a avut emoții și a cedat primul set. A revenit însă incredibil și a întors soarta meciului, impunându-se după două ore și 11 minute de joc, scor 3-6, 6-3, 6-4.

FINAL » Petra Kvitova - Belinda Bencic 3-6, 6-1, 4-6

În cel de-al doilea meci al zilei a avut loc o altă surpriză. Cehoaica Petra Kvitova (6 WTA, 29 de ani) a pierdut în fața elvețiencei Belinda Bencic (7 WTA, 22 de ani), scor 3-6, 6-1, 4-6, după o oră și 49 de minute de joc.

Meciurile din Grupa Mov se vor juca mâine, după ora 12:30, după cum urmează: Simona Halep - Elina Svitolina (8 WTA, 25 de ani) și Karolina Pliskova (2 WTA, 27 de ani) - Bianca Andreescu.

VEZI ȘI:

SIMONA HALEP - BIANCA ANDREESCU // Simona explică momentul care a schimbat meciul: „M-am concentrat doar pe mine. Nu m-am gândit la rezultat”