CFR Cluj - Clinceni 3-0 // Campioana s-a dezlănțuit în a doua repriză și a revenit pe primul loc

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 02 November 2019

CFR Cluj a învins-o pe Academica Clinceni, scor 3-0, în etapa #15 din Liga 1.

În prima repriză, campioana României nu a convins, iar tabela arăta 0-0 după 45 de minute, spre disperarea lui Dan Petrescu.

Clujenii au fost însă montați la pauză de „Bursuc”, iar în actul secund s-au năpustit asupra porții apărate de Miguel Santos, care a încasat 3 goluri în 19 minute.

Mai întâi a marcat Emmanuel Culio din penalty (52), pentru ca Lacina Traore și Ciprian Deac să asigure victoria formației din Gruia cu reușitele din minutele 68, respectiv 71.

După această partidă, CFR Cluj a revenit pe primul loc, cu 30 de puncte acumulate după 15 etape, în timp ce nou-promovata Academica Clinceni rămâne penultima în Liga 1, cu doar 11 puncte.

2.980 de spectatoriau asistat la această partidă

FINAL » CFR Cluj - Clinceni 3-0

ECHIPELE DE START

CFR Cluj (4-3-3): Arlauskis - Susic, Vinicius, Boli, Camora - Itu, Bordeianu, Culio - Deac, Omrani, Costache
Rezerve: Collado, Burcă, Păun, Pereira, Djokovic, Petrila, Traore
Antrenor: Dan Petrescu

Academica Clinceni (4-2-3-1): Santos - Matei, Chatziterzoglou, Nichita, Dobrescu - Șut, Cebotaru - Robert Ion, Buziuc, Achim - Vojtus
Rezerve: Vâlceanu, Ilie, Cosmin Buș, Dumitru, Merloi, Popescu, Nsiah
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu"
Arbitru: Busi Cătălin / A1: Nicoară Marius, A2: Gheorghe Bogdan

VEZI ȘI:

FCSB // VIDEO Dan Petrescu despre Florinel Coman: „E cel mai bun jucător din campionat, nu m-ar surprinde să fie pe lista lui Manchester City”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!