Stranieri

GAZIANTEP - GALATASARAY // FOTO+VIDEO Probleme pentru Cosmin Contra! Florin Andone s-a accidentat în minutul 9!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 09 November 2019

Florin Andone (26 de ani) s-a accidentat în meciul cu Gaziantep și îi dă motive de îngrijorare selecționerului Cosmin Contra (43 de ani) care l-a convocat pentru „dubla” cu Suedia și Spania.

• România - Suedia se joacă pe 15 noiembrie, de la ora 21:45, pe Arena Națională. Meciul va fi în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct la Pro TV.
  • Spania - România se joacă pe 18 noiembrie, de la ora 21:45.

La scurt timp după un contact prostesc cu Junior Morais, atacantul român s-a așezat pe teren, în minutul 9, și a cerut schimbare din cauza unor dureri la genunchi.

Acesta le-a explicat medicilor că resimte ceva la genunchiul drept și nu mai poate continua partida.

Andone a fost înlocuit în minutul 11 al partidei din etapa a 11-a a primei ligi din Turcia, la scorul de 0-0, cu Babel.

După doar 11 minute, fără Andone pe teren, Galatasaray a deschis scorul pe terenul echipei lui Marius Șumudică (48 de ani).

LOTUL CONVOCAT DE COSMIN CONTRA

Portari: Ciprian Tătărușanu (Lyon, 65/0) Florin Niță (Sparta Praga 2/0), Silviu Lung (Kayserispor 3/0)

Fundași: Vasile Mogoș (Cremonese, 0/0), Romario Benzar (Lecce, 18/0), Adrian Rus (MOL Fehérvár, 3/0), Ionuț Nedelcearu (FC UFA, 7/0), Iulian Cristea (FCSB, 1/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 0/0) Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 12/0), Alin Toșca (Gazişehir Gaziantep, 17/0)

Mijlocași: Ciprian Deac (CFR Cluj, 22/4), Ianis Hagi (Genk, 8/0), Răzvan Marin (Ajax Amsterdam, 20/1), Tudor Băluță (Brighton, 5/0), Dan Nistor (Dinamo București, 2/0), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 5/0), Alexandru Mitriță (New York City FC, 9/2), Florinel Coman (FCSB, 1/0), Nicolae Stanciu (Slavia Praga, 35/10), Constantin Budescu (Astra Giurgiu, 12/5)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets, 36/13), George Pușcaș (Reading, 12/6), Florin Andone (Galatasaray, 25/2), Denis Alibec (Astra Giurgiu, 9/1)