RETRO GSP » VIDEO ȘI FOTO 56 de ani de la un gol istoric pentru Dobrin

Articol de Adrian Florea, Liviu Manolache  —  Sunday, 10 November 2019

Pe 10 noiembrie 1963, Nicolae Dobrin marca primul său gol în Divizia A. Se întâmpla în partida Dinamo Pitești - UTA, câștigată de argeșeni cu 3-0. În minutul 25, „Gâscanul”, care pe atunci avea 16 ani, două luni și 16 zile, deschidea scorul cu un șut de la 20 de metri.

În cronica din „Sportul popular”de a doua zi, corespondentul regional Alex Momete scria că Dobrin era „un tânăr debutant de la echipa de juniori”. Numai că Gicu debutase cu două sezoane mai devreme, pe 1 iulie 1962, la numai 14 ani, 10 luni și 5 zile. El este în continuare cel mai tânăr debutant în prima ligă din România.

De-a lungul carierei, „Prințul din Trivale” a înscris de 111 ori în prima divizie, 106 reușite pentru Dinamo/FC Argeș. Ultimul meci în care și-a trecut numele pe tabelă a fost pe 14 octombrie 1981, Chimia Rm. Vâlcea - CS Târgoviște 3-3. Atunci a izbutit chiar o „dublă”. Pe banca dâmbovițenilor stătea Emeric Ienei.

Cei mai tineri marcatori din istoria Ligii 1

Nume Vârstă Partidă Dată
1. Geolgău16 ani şi 25 de zileU Craiova - Progresul 5-016.03.1977
2. Dobrin  16 ani, 2 luni şi 16 zileDinamo Piteşti - UTA 3-0 10.11.1963
3. Casap  16 ani și 5 luniFC Botoșani-Viitorul 4-4 29.05.2015

4 goluria marcat Dobrin pe 16 august 1969, FC Argeș - Crișul Oradea 6-1, cele mai multe într-un meci

2e locul ocupat de Dobrin în clasamentul golgeterilor în ediția '69-'70, cu 18 reușite. A fost depășit de Oblemenco cu doar un gol. Cei doi s-au întâlnit chiar în ultima etapă din acel sezon, FC Argeș - U Craiova 1-1, și au fost timp de un minut la egalitate (Dobrin 37' / Oblemenco 38')