Liga 2

LIGA 2, etapa #19 // CS Mioveni revine senzațional de la 0-2 și o umilește pe Turris Turnu Măgurele!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 26 noiembrie 2019

UTA Arad a trecut de Concordia Chiajna, 1-0, în primul meci al zilei din Liga 2, partida reprezentând o restanță din etapa a 11-a. Tot azi, CS Mioveni a învins-o pe Turris Turnu Măgurele, scor 5-2, în ultimul joc al etapei a 19-a, după ce oaspeții aveau 2-0 în minutul 34!

Echipa lui Marius Baciu a deschis scorul după 7 minute de joc prin Silviu Pană. În minutul 30, Claudiu Juncănaru de la Turris l-a faultat pe Măzărache și a văzut cartonașul roșu.

Deși Turris a jucat în 10 oameni, tot echipa lui Baciu a fost cea care a pus presiune. Trei minute mai târziu, Eduard Stoica l-a ținut în careu pe Turkovic și arbitrul a dictat penalty. Adrian Voicu a executat lovitura de pedeapsă și a majorat diferența.

Piteștenii au redus diferența în minutul 38, când Mihai Savin a trimis mingea în propria poartă cu pieptul. După revenirea de la cabine, CS Mioveni s-a dezlănțuit și a egalat prin Hergheligiu (63). Trei minute mai târziu, Alexandru Sălcianu i-a adus pe piteșteni în avantaj.

Davide Massaro (21 de ani / mijlocaș ofensiv), fotbalist italian venit în iulie de la Tre Fiori, a marcat ultimele două goluri ale lui CS Mioveni în minutele 78 și 81. Fotbalistul a trecut în cariera sa și pe la echipa secundă a lui Juventus Torino.

CS Mioveni - Turris Tr. Măgurele 5-2

• Au marcat: Savin ag' 38, Hergheligiu '63, Sălcianu '66, Massaro '78, '81 / Pană '7, Voicu '34
  • Vezi AICI Live + Statistici
  • Cartonaș roșu: Juncănaru '30 (Turris)

UTA - Concordia Chiajna (restanță din etapa #11) 1-0

Petrolul - Gloria Buzău 0-1

Petrolul: Avram - Bărboianu, Olaru, Manolache, Ticu - S. Tudor, Cioinac, Marinescu, Gavrilă - Hamza, Arnăutu
Antrenor: Flavius Stoican

Gloria Buzău: R. Stoian - Gît, S.Ioniță, Balgiu, Nedelea - Luptak, Bourceanu, Tucaliuc - Munteanu, Alexandru, Chipirliu
Antrenor: Ilie Stan

UTA Arad - Farul 1-0

U Cluj - ASU Poli 0-0

U Cluj: Dur-Bozoancă - Inacio Miguel, Telcean, Art. Crăciun, Tiago Gomes - Dican, Ceitil, G. Florescu - Gavra, Goga (cpt.), Al. Pop
Rezerve: Gorcea - Kay, Guedj, Nic. Pîrvulescu, R. Takacs, Taub, Rafa Miranda
Antrenor: Adrian Falub

ASU Poli: Murariu - C. Jurj, Scutaru, Mera (cpt.), Cherecheş - Bg. Vasile, Ignea, Dros - C. Popescu, Mir. Axente, Ad. Ungureanu
Rezerve: M. Contra - Coadă, Vidrăsan, F. Trip, Piţigoi, D. Radu, Zabun
Antrenor: Octavian Benga

Dunărea Călărași - Metaloglobus 3-1

Dunărea: Krell - I. Sîrbu, Ţenea, R. Crişan, Ozcan, Tudoran, Rob. Boboc, Lopez, Zete, Ekollo, Bg. Rusu
Rezerve: Calancea - Gab. Toma, Gliga, Ndiaye, Honciu, Andr. Moise, Preoteasa
Antrenor: Cristian Pustai

Metaloglobus: Gavrilaş - D. Lung, Iul. Ciubotaru, Fl. Plămadă, Mino Sota, Starîş, Al. Coman, Ciocâlteu, Andr. Lungu, Ov. Herea (cpt.), Ed. Vraciu
Rezerve: Nedelcovici - Rob. Vîlceanu, L. Cazan, Duminică, Stoianovici, Cl. Herea, C. Ionică
Antrenor: Marius Măldărăşanu

Csikszereda - FC Argeș 0-0

Ripensia - Viitorul Tg. Jiu 0-0

Ripensia: Şt. Dobre - Stoi, Hecsko, Apro (cpt.), C. Toma - MoneaT. Călin - Golda, Al. Neagu, Chera - Alb. Voinea
Rezerve: Păduraru - I. Gavrilă, Burdeţ, Tînc, Zaluschi, Al. Popovici, M. Staicu
Antrenor: Alexandru Pelici

Viitorul Pandurii: Anca-Trip - Dunca, Bădăuţă, Chiorean, Astafei, Gîrbiţă, Yabre, Al. Băican, Cioiu, Prejmerean, Oros (cpt.)
Rezerve: M. Petrişor - Misăraş, Negrean, Andr. Dragu, Buia, Vas. Pop, Chelariu
Antrenor: Cristian Lupuţ

Sportul Snagov - CSM Reșița 3-3

Sportul Snagov: Miclea - Poştoarcă, Ghidurea, Iul. Roşu, Răileanu, Cos. Novac, Dorobanţu, G. Apostol, Mirică, Safsaf, Ad. Stoica (cpt.)
Rezerve: Oct. Stanciu - Nechita, Cubleşan, Vl. Bărbulescu, Narcis Ioniţă, Fl. Lungu, Mocioacă
Antrenor: Laurenţiu Tudor

CSM Reşiţa: Zimmermann - Banac, Ehmann, Vasiu, Vădrariu, Danci, C. Cristea (cpt.), Săulescu, Dat, Velici, D. Ene
Rezerve: Horvat - Caragea, Vlădia, M. Coman, Raph. Stănescu, Gab. Răducan, L. Acka
Antrenor: Dorinel Munteanu

Pandurii - Chiajna 0-0

Pandurii: Mih. Cotolan - Oiţă (cpt.), D. Ciobanu, P. Chiş, Vasilescu, Trancă, Rasoveanu, Şendroiu, Peia, Takahashi, P. Popescu
Rezerve: Al. Opriţa - Lu Yuefeng, Rob. Bratu, Corniciou, Nic. Cotolan, D. Unguru, Cuţitoiu
Antrenor: Călin Cojocaru

Concordia: Greab - Dumitraş, Al. Albu (cpt.), Stănică, Fota - Rob. Ivan, L. Ion, Hamzaoui - Eug. Nica, Bari, C. Neagu
Rezerve: Al. Costache - Vl. Olteanu, Vl. Georgescu, Paliu, Obedeanu, Ciucureanu, I. Păun
Antrenor: Erik Lincar

VEZI ȘI:

GSP LIVE // VIDEO Ovidiu Burcă explică de ce a concediat unul dintrei cei mai vechi oameni din proiect: „A avut un comportament neadecvat față de mine”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!