AL HILAL - ESPERANCE TUNIS 1-0 // FOTO » Formația lui Răzvan Lucescu s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial al Cluburilor

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 14 decembrie 2019

Al Hilal, echipa antrenată de Răzvan Lucescu (50 de ani), s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial al Cluburilor, după ce a învins în sferturi Esperance Tunis, scor 1-0 (Gomis 73).

Formația lui Răzvan Lucescu va evolua în penultimul act al competiției cu Flamengo, deținătoarea Copa Libertadores 2019.

Într-un an în care a cucerit titlul și Cupa Greciei cu PAOK, câștigând și Liga Campionilor Asiei cu Al-Hilal, Răzvan Lucescu a debutat perfect la Mondialul Cluburilor.

A învins cu 1-0 cea mai bună echipă a Africii, Espérance de Tunis, și s-a calificat în semifinalele competiției de la Doha, unde o va întâlni marți pe Flamengo, deținătoarea Copei Libertadores. A egalat performanța reușită de Anghel Iordănescu în 2005, tot cu o formație saudită, Al-Ittihad.

Al-Hilal a dominat meciul, creându-și cele mai mari ocazii. Dar nu reușea să înscrie. "Gurile sale de foc", Gomis și Giovinco (nu a intrat deloc), erau pe banca de rezerve. Menajate.

A intrat Gomis și a marcat

După 65 de minute, Răzvan a luat decizia care a transformat partida. Gomis pe teren! Din acel moment, totul s-a schimbat. Opt minute mai târziu, francezul de 34 de ani a marcat. Și ce gol frumos! A simulat șutul, săltând balonul peste adversarul care plonjase în tackling, și a tras din voleu, la colțul lung. Portarul a fost simplu spectator. 1-0.

Al-Hilal a terminat în 10, după eliminarea lui Kanno (două "galbene" rapide 83-85), însă calificarea nu-i mai putea fi luată.

MONTERREY - AL-SADD 3-2: Hațegan a văzut simularea

Unicul arbitru european invitat la Mondialul Cluburilor, Ovidiu Hațegan a arbitrat un meci din turul 2, între Monterrey, campioana CONCACAF, și Al-Sadd (Qatar), gazda competiției, formație antrenată de Xavi. Mexicanii au câștigat cu 3-1, goluri Vangioni (23), Funes Mori (45+1), C. Rodriguez (71), respectiv Bounedjah (66) și Hassan (89), urmând să joace împotriva lui Liverpool miercuri, în a doua semifinală a turneului. În minutul 32, Hațegan nu a fost păcălit de Bounedjah, vârful algerian al lui Al-Sadd, care a plonjat în careu fără a fi atins de adversar. "Centralul" i-a dat "galben" pentru simulare.

• Flamengo - Al Hilal se joacă marți, 17 decembrie. Partida va fi în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TVR de la 19:30.

Al Hilal - Esperance Tunis 1-0

Desfășurarea liveTEXT:

Final » Al Hilal o învinge pe Esperance Tunis, scor 1-0, și se califică mai departe în semifinale

min. 86: Kanno este eliminat, după ce a primit 2 „galbene” în decurs de 3 minute

min. 75: Al Hilal, aproape de 2-0! Omar ratează incredibil din câțiva metri

min. 73: GOOOL AL HILAL! Gomis, introdus pe teren în minutul 65, deschide scorul pentru formația antrenată de Lucescu Junior

min. 63: Eduardo Carlos irosește o oportunitate bună pentru Al Hilal; acesta a pasat inexplicabil dintr-o poziție ideală în careu

min. 58: Șansă imensă ratată de Esperance Tunis! Almuaiouf salvează in-extremis mingea trimisă de unul dintre fundașii săi spre propria poartă

min. 50: Al Dawsari șutează puțin peste poartă, spre disperarea lui Răzvan Lucescu

min. 49: Salem, fotbalistul lui Al Hilal, scapă singur în partea stangă, însă încercarea sa pretențioasă de a-l loba pe portarul Ben Cherifia nu a avut sorți de izbândă

min. 46: A început actul secund!

min. 45+2: Pauză. Scor egal la pauză, 0-0

min. 45: Încă o ocazie foarte mare a lui Al Hilal! Carrillo a tras bine de la 20 de metri, dar portarul Ben Cherifia, care plecase pe colțul opus, a deviat mingea cu mâna.  Ulterior, Yaakoubi a respins cu capul, de pe linia porții

min. 27: Fază controversată în careul lui Esperance! Arbitrul a dictat penalty, dar de la margine asistentul a indicat ofsaid! Semnalizarea tușierului a fost corectă, iar mingea le-a revenit tunisienilor

min. 22: Ratare uriașă pentru Al Hilal! Eduardo Carlos a scăpat singur cu portarul tunisienilor, dar a tras slab, direct în Ben Cherifia

min. 10: Ocazie mare pentru Esperance! Portarul Almuaiouf a preluat mingea greșit și a fost deposedat în careu. Mingea a ajuns la un jucător al tunisienilor, care a tras slab de la 16 metri, mingea ducându-se pe lângă poartă

min. 1. A început meciul

Al Hilal: Almuaiouf - Alburayk, Jang, Al Bulayhi, Shahrani - Cuellar, Kanno - Carrillo, Eduardo, Al Dawsari - Omar
Rezerve: Wakid, Ghamdi, Jahfali, Alhafith, Kadish, Amir, Otayf, Nawaf, Hatan, Shalhoub, Giovinco, Gomis
Antrenor: Răzvan Lucescu

Esperance de Tunis: Ben Cherifia - Derbali, Yaakoubi, Bedrane, Chetti - Bonsu, Coulibaly, Benguit - Badri, Ouattara, El Houni
Rezerve: Debchi, Jirdi, Ben Choug, Bensaha, Chemmam, Dhaouadi, Fadaa, Jouini, Khenissi, M'Barki, Meskini, Romdhane

Monterrey (Mexic) - Liga Campionilor CONCACAF
Hienghène (Noua Caledonie) - Liga Campionilor Oceaniei  (n.r. eliminată de Al Sadd)
Al-Sadd (Qatar, gazdă) - Campioana Qatarului

PREMII

Locul 1 - 5 milioane $
Locul 2 - 4 milioane $
Locul 3 - 2,5 milioane $
Locul 4 - 2 milioane $

Campionatul Mondial al Cluburilor e organizat pe două arene din Doha, capitala Qatarului. Cea mai importantă este Khalifa International (45.416 locuri), care va găzdui meciuri și la Mondialul din 2022. Al doilea stadion e „Jassim bin Hamad", cu 11.918 locuri.

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!