HERMANNSTADT - POLI IAȘI 1-0 // VIDEO Dezastru pentru moldoveni: 5 înfrângeri în ultimele 5 etape! Cum arată clasamentul

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 21 decembrie 2019

Hermannstadt s-a impus pe teren propriu în fața lui Poli Iași, scor 1-0 (Pires '12), în etapa cu numărul 22 din Liga 1.

Sibienii au deschis scorul în minutul 12. Romario Pires a șutat de la 20 de metri, iar Târnovanu, portarul oaspeților, a fost surprins de devierea decisivă a lui Diallo și nu a mai putut interveni.

Mijlocul primei reprize a însemnat multă tensiune pentru Poli Iași. Mai întâi, Platini a fost eliminat direct de Chivulete, pentru o intrare cu talpa asupra lui Cordea la mijlocul terenului, iar Mihai Teja a fost trimis în tribune, din cauza protestelor.

Adrian Bălan a ratat cea mai mare ocazie a moldovenilor, în minutul 72, când n-a izbutit să finalizeze o situație de unu la unu cu portarul, iar Poli Iași a ajuns la 5 înfrângeri consecutive în campionat!

După acest rezultat, Hermannstadt este pe locul 10 în Liga 1, având 23 puncte, unul mai mult față de Poli Iași, ocupanta poziției a 11-a.

2.500 de spectatoriau asistat la această partidă

FINAL » HERMANNSTADT - POLI IAȘI 1-0

ECHIPELE de start:

HERMANNSTADT: Cristiano - Luchin, Viera, Rimane, Opruț - R. Pires, Dâlbea, Offenbacher - P. Petrescu, Cordea, Pinto
REZERVE: Novo, Tătar, Stoica, Bușu, Dumitriu, Miguel De Castro
ANTRENOR: Eugen Neagoe

POLI: Târnovanu - Onea, Frăsinescu, Diallo, A. Radu - Loshaj, Passaglia - Horșia, Bîrnoi, Soares - Bălan
REZERVE: Rusu, Hazan, Șerban, Cristea, Carlone, Cabral, Popadiuc
ANTRENOR: Mihai Teja

Arbitru: Andrei Chivulete / Asistenți: Radu Ghingleac și Andrei Constantinescu (toți din București)

Stadion: Municipal, Sibiu

VEZI ȘI:

POLI IAȘI - GAZ METAN 1-2 // FOTO Mihai Teja, consternat: „Horațiu, cum poți să faci așa ceva? Nu e normal!”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!