Stranieri

AL HILAL - AL AHLI 3-1 // Răzvan Lucescu, victorie în derby-ul cu Al Ahli » Al Hilal este la 2 puncte de lider

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 07 ianuarie 2020

Al Hilal a câștigat cu emoții derby-ul cu Al Ahli, 3-1, și rămâne pe locul 2 în Arabia Saudită.

Al Hilal - Al Ahli 3-1

Al Ahli a început meciul mai bine, iar în minutul 10 a avut o mare ocazie, prin Asiri, care a trimis mingea în bară.

Elevii lui Răzvan Lucescu au echilibrat meciul și au deschis scorul prin Al Dawsari. Acesta a marcat în minutul 39, cu un șut pe jos, de la marginea careului. Al Ahli a egalat chiar înainte de pauză, în minutul 45. Al Soma a primit o pasă în careu și a marcat cu un șut de la 10 metri.

Vedeta lui Al Hilal, Bafetimbi Gomis, și-a adus echipa în avantaj, după ce a pătruns în careu și a marcat un șut de la 10 metri.  Scorul final l-a stabilit Albulayhi, în minutul 90. Intrat doar de 3 minute pe teren, acesta a marcat cu capul, din 6 metri, după un corner.

După acest meci, Al Hilal ajunge la 27 de puncte. Echipa lui Răzvan Lucescu are două puncte în minus față de liderul Al Nasr, dar și un meci în minus. Al Ahli rămâne pe 4, cu 23 de puncte.

Echipele de start:

Al Hilal: Al Muaiouf - Al Burayk, Al Hafith, Jahfali, Al Shahrani - Cuellar, Kanno, Al Faraj - Carrillo, Al Dawsari - Gomis
Rezerve: Al Waked, Al Abed, Albulayhi, Al Dawsrai N.,Al Shalhoub, Babhir, Giovinco, Saleh Al Shehri, Otayf
Antrenor: Răzvan Lucescu

Al Ahli: Al Mosailem - Al Bakr, Al Khabrani, Al Fatil, Lima - Asiri, Souza, Saric, Belaili - Al Soma, Daniny
Rezerve: Al Baqi, Abdulghani, Al Asmari, Al Moasher, Al Moghawi, Al Mousa, Aseri, Hawsawi, Zukanovic
Antrenor: Christian Gross

În primul sezon în Arabia Saudită, Răzvan Lucescu are un parcurs excelent, având doar o înfrângere. În plus, Al Hilal a câștigat Liga Campionilor Asiei și a jucat la Campionatul Mondial al Cluburilor, unde a ajuns până în semifinale.