CRAIOVA // Sorin Cârțu: „Piți ne-a anunțat cu 2 zile înainte de a ne reuni că pleacă. S-a mers pe continuitate”

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 14 January 2020

Craiova se află în cantonamentul din Antalya, unde efectuează pregătirea centralizată. Președintele clubului, Sorin Cârțu, a dat o declarație privind situația echipei după o săptămână de cantonament.

„Obiectivul nostru se știe, a fost anunțat de la începutul sezonului și rămâne în continuare: cele două trofee ale campionatului românesc.

Este stabilit, Corneliu Papură va fi antrenor principal și va conduce echipa în perioada următoare, iar ceea ce am văzut în această săptămână mie mi-a plăcut.

Piți ne-a anunțat cu 2 zile înainte de a ne reuni că pleacă. Au fost probabil discuții și cu alți antrenori, dar s-a mers pe continuitate.

Nistor e un jucător de calitate, iar la experiența pe care o are nu are nevoie de timp de acomodare. Probabil vor mai veni jucători la echipă”, a declarat Cârțu.

Craiova a disputat un amical din cele cinci programate, cu Eintracht Braunschweig, câștigat cu scorul de 2-0, goluri marcate de Mihailă în minutul 53 și Nistor în minutul 83.

„Leii din Bănie” mai au de disputat 4 meciuri amicale în cantonamentul de la Belek:

17 ianuarie: FC Aarau
18 ianuarie: Pogon Szczecin
23 ianuarie: Zaglebie Lubin
24 ianuarie: AC Wolfsberger