Tenis

Simona Halep, spulberată de Aryna Sabalenka la WTA Adelaide! Bielorusa a câștigat 7 gameuri consecutive

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 16 ianuarie 2020

Simona Halep (28 de ani, 4 WTA) a pierdut fără drept de apel în fața bielorusei Aryna Sabalenka (21 de ani, 12 WTA), scor 4-6, 2-6, în sferturile de finală de la WTA Adelaide. Pentru jucătoarea noastră urmează Australian Open 2020, de pe 20 ianuarie.

A fost un prim set încrâncenat, în care Aryna Sabalenka s-a folosit de talia superioară pentru a pune stăpânire pe puncte, a jucat la limită fiecare minge și a împins în defensivă jocul Simonei. După o serie break-rebreak inițială, Simona a pierdut ușor inițiativa la 2-4, însă jucătoarea noastră s-a folosit de experiență și de sfaturile lui Darren Cahill și a egalat după două gameuri de luptă. A urmat o evoluție năucitoare a Sabalenkei, care a închis setul la 6-4 și a început ca din tun a doua parte a meciului.

Simona Halep, knock-out în setul secund. Sabalenka a jucat imperial

Evoluția fantastică a Arynei Sabalenka s-a axat pe un serviciu foarte puternic și multe lovituri de dreapta câștigătoare. Setul secund a fost fără istoric, Sabalenka s-a dus foarte rapid la 5-0, Halep a avut o răbufnire de orgoliu pentru două gameuri, după 7 jocuri consecutive pierdute.  Meciul s-a încheiat rapid, într-o oră și 10 minute.

A fost prima înfrângere a Simonei Halep în fața Arynei Sabalenka. Jucătoarea noastră conduce acum cu 2-1 la întâlniri directe.

REZUMAT VIDEO HALEP - SABALENKA 4-6, 2-6

33de lovituri câștigătoare a avut Aryna Sabalenka în meciul cu Simona Halep

FINAL » Simona Halep - Aryna Sabalenka 4-6, 2-6

2-6, break, set, meci Sabalenka. Nu e posibilă revenirea, Sabalenka închide un meci fără istoric.
2-5, BREAK HALEP. Simona profită de ezitările adversarei. E posibilă revenirea?
1-5, GAME HALEP. Simona oprește seria de 7 gameuri consecutive ale Arynei Sabalenka și încearcă revenirea.
0-5, game Sabalenka.
0-4, game Sabalenka. Bielorusa e în marș spre câștigarea meciului.
0-3, game Sabalenka. Halep e năucită de forța adversarei, nu găsește răspunsuri și pierde al cincilea game consecutiv.
0-2, break Sabalenka. Bielorusa continuă asaltul și reușește breakul.
0-1, game Sabalenka. Start susținut pentru adversara Simonei, care controlează din nou schimburile.

Prim set adjudecat pe final de Sabalenka

4-6, break și set Sabalenka. Adversara Simonei lovește iarăși cu o forță copleșitoare, Simona nu găsește la timp antidotul și setul trece în dreptul bielorusei.
4-5, game Sabalenka. Bielorusa își face cu lejeritate serviciul, la zero.
4-4, GAME HALEP. De la 15-40, Simona face 4 puncte consecutive și își apără serviciul!
3-4, break SIMONA HALEP. Simona face rebreak. „Trebuie să joci mai rapid, nu mai juca moale pe mijlocul terenului”, o instruiește Darren Cahill, coborât pe bancă.
2-4, break Sabalenka. Fiecare minge „moale” a jucătoarei noastre e taxată de Sabalenka. Bielorusa lovește cu multă forță, controlează punctele atunci când reușește returul. Adversara Simonei ratează un voleu important la 30-30, dar nu e afectată și închide după 3 mingi consecutive.
2-3, game Sabalenka. De la 0-30 și 30-40, Sabalenka a impus ritmul și și-a adjudecat game-ul.
2-2, GAME HALEP. Sabalenka a încercat să pună presiune pe serviciul jucătoarei noastre, dar Simona a închis după ceva ezitări în începutul gameului.
1-2, game Sabalenka. Bielorusa se folosește de talie, împinge bine în lovitura de dreaptă și controlează punctele.
1-1, break Sabalenka. Concentrată, foarte agresivă la retur, Sabalenka recuperează breakul. Simona Halep a avut 40-30.
1-0, BREAK SIMONA HALEP. Un prim game rapid, în care Simona a jucat agresiv și a obținut primul break al meciului.

Dayana Yastremska (24 WTA) a trecut de Donna Vekic (20 WTA), scor 6-4, 6-3. Celelalte două „sferturi” de la Adelaide sunt Belinda Bencic (7 WTA) - Danielle Collins (27 WTA) și Ashleigh Barty (1 WTA) - Marketa Vondrousova (16 WTA).