REAL MADRID - SEVILLA 2-1 // VIDEO+FOTO » Casemiro, eroul lui Real Madrid! Brazilianul a reușit prima „dublă” din carieră: pasă genială a lui Jovic

Articol de Theodor Jumătate  —  sâmbătă, 18 ianuarie 2020

Real Madrid a învins-o pe Sevilla, scor 2-1 (Casemiro '58, '69 / De Jong '64), în etapa #20 din La Liga.

Real Madrid tocmai cucerise Supercupa Spaniei. Un impuls de încredere pentru albi, dar Zidane nu putea folosi mulți titulari: Ramos, Valverde, Bale, Hazard, iar Benzema era pe bancă (a intrat în minutul 62).

Casemiro, prima „dublă” din carieră pentru Real Madrid

În față, Sevilla, viitoarea adversară a CFR-ului în Europa League, echipa cu cel mai bun parcurs în deplasare din LaLiga 2019-2020 (20 de puncte din 30 posibile până la acest meci). Care pierduse însă ultimele 12 partide pe „Bernabeu".

Julen Lopetegui, demis de Real sezonul trecut, voia revanșa. S-a bucurat când Luuk de Jong a deschis scorul (29). VAR a anulat golul, pentru un fault al lui Gudelj asupra lui Militao în faza reușitei. O decizie ce l-a enervat la culme pe Lopetegui, care urla la pauză: „E o rușine!".

„Los Blancos” au punctat primii, după o acțiune-show. Călcâi Jovic, „scăriță" Casemiro. 1-0 (58). Și, chiar dacă Sevilla a profitat de o altă eroare a defensivei madrilene (cu Varane la meciul 300), egalând prin De Jong (64), gazdele au punctat din nou.

Casemiro a fost eroul zilei. Excelentă lovitură de cap, 2-1 (69). Prima „dublă" a brazilianului la Real Madrid!

Real Madrid - Sevilla 2-1

• Au marcat: Casemiro '58, '69 / De Jong '64

Real Madrid: Courtois - D. Carvajal, Varane, Militao, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Lucas Vasquez, Jovic, James
Rezerve: Areola, Benzema, Nacho, Isco, Brahim Diaz, Mendy, Vinicius
Antrenor: Zinedine Zidane

Sevilla: Vaclik - Navas, Kounde,  Diego Carlos, Reguilon - Banega, Fernando, Gudelj - Vazquez, de Jong, Munir
Rezeve: Bono, Carrico, Nolito, En Nesyri, Escudero, Rony Lopes, Oliver
Antrenor: Julen Lopetegui