Stranieri

LAZIO - SAMPDORIA 5-1 // Recordul continuă: hat-trick Ciro Immobile! Ștefan Radu a ieșit accidentat

Articol de Theodor Jumătate  —  Saturday, 18 January 2020

Lazio, 5-1 cu Sampdoria, a înregistrat a 11-a victorie consecutivă în Serie A. Ștefan Radu a fost înlocuit în minutul 49, cu probleme musculare.

Lazio continuă marșul triumfal din acest sezon. După ce, etapa trecută, la 1-0 cu Napoli, reușise cea de-a 10-a victorie la rând în Serie A, record în istoria biancocelestă (la două decenii de la recordul lui Sven-Göran Eriksson, 9 succese consecutive), squadra lui Simone Inzaghi o învinge cu ușurință și pe Sampdoria.

După 70 de minute, conducea cu 5-1 (goluri marcate de Caicedo 7, Immobile 17 penalty, 20, 65 penalty, Bastos 54 - Linetty 70).

Ștefan Radu a fost înlocuit însă în minutul 49, după un duel mai tare. "Are probleme musculare", scrie Gazzetta. Accidentarea nu pare însă gravă.

Cu acest hat-trick, Ciro Immobile a ajuns la 23 de goluri în campionat, lider în cursa pentru Gheata de Aur (46 de puncte).