Stranieri

Răzvan Marin, aproape de gol în victoria lui Ajax din Cupa Olandei!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 22 January 2020

Ajax Amsterdam a făcut spectacol în optimile de finală ale Cupei Olandei. Cu Răzvan Marin titular, „lăncierii” au învins-o pe Spakenburg, ocupanta locului 8 în al treilea eșalon, cu 7-0.

Zvonurile privind plecarea lui Răzvan Marin (23 de ani) de la Ajax sunt numeroase, dar internaționalul român vrea să lupte pentru poziția sa la campioana Olandei. Astăzi a primit șansa în Cupa Olandei și a avut o prestație apreciată.

Marin a fost aproape să marcheze în minutul 18. Șutul său a lovit bara, dar mingea a ricoșat la Siem de Jong. Olandezul a făcut 1-0 cu un șut necruțător.

Performanță istorică

Naci Unuvar a marcat golul de 7-0 dintr-o lovitură de la 11. Introdus pe teren în minutul 75, a devenit al doilea cel mai tânăr fotbalist din istoria primei echipe a lui Ajax, după Ryan Gravenberch. Mijlocașul olandez are în acest moment 16 ani și 8 luni.

Ajax - Spakenburg 7-0

• Au marcat: S. De Jong '18 '42 '44, L. Traore '49 '52, Tadic '55, Naci Unuvar 86 (pen.)

Echipele de start

Ajax: Varela - Dest, Alvarez, Martinez, Tagliafico - Eiting, S. De Jong, R. Marin - Tadic, Traore, Babel

Spakenburg: Deckers - Will, Werkman, Beijer, Van der Neut, Van den Houten - Ghaddari, Koelewijn, Tavares - Dekker, Bitter