Tenis

NOVAK DJOKOVIC - DOMINIC THIEM // VIDEO + FOTO Momentul care a rupt finala Australian Open: Djokovic, scos din sărite de arbitru: „Bravo, omule, tocmai ai devenit celebru”

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 02 February 2020

Novak Djokovic (2 ATP) și Dominic Thiem (5 ATP) se întâlnesc ACUM în finala Australian Open 2020. Sârbul a avut un conflict cu arbitrul de scaun Damien Dumusois în setul secund.

Novak Djokovic a luat primul set, apoi s-a văzut sufocat de atacurile necontenite ale austriacului. Dominic Thiem a fost primul care a izbutit break-ul în setul secund. Nole a reușit să egaleze la 4 și avea serviciul. La 15-15, sârbul a primit un avertisment din partea arbitrului de scaun Damien Dumusois pentru depășirea celor 20 de secunde destinate servei. Penalizarea s-a repetat și la 15-30.

Thiem a făcut break, iar Djokovic și-a ieșit din fire. S-a îndreptat către scaunul arbitrului, l-a bătut încet pe picior și i s-a adresat ironic: „Bravo! Ai devenit celebru, omule!”.