Tenis

ROMÂNIA - RUSIA, FED CUP // VIDEO+FOTO Ana Bogdan, victorie entuziasmantă cu Veronika Kudermetova! Totul se decide sâmbătă

Articol de Raed Krishan (foto), Roxana Fleșeru  —  vineri, 07 februarie 2020

După prima zi, Rusia și România se află la egalitate în Fed Cup, scor 1-1.

• Gabriela Ruse - Ekaterina Alexandrova, 1-6, 4-6, a fost primul meci al zilei
  • Ana Bogdan a adus primul punct al României, după ce a trecut de Veronika Kudermetova, scor 6-3, 6-7, 6-1, în a doua partidă de vineri
  • Toate duelurile din Fed Cup sunt liveSCORE pe GSP.ro și în direct pe TV Telekom Sport, TV Digi Sport și Look Plus
  • Vezi AICI VIDEO de la cele două meciuri!

Meciul 1 » Gabriela Ruse - Ektaterina Alexandrova 1-6, 4-6

Ruse a pierdut primul meci din carieră la FED Cup împotriva Ekaterinei Alexandrova, o jucătoare mult mai experimentată care a fructificat greșelile produse de Gabriela. Astfel, după prima partidă, Rusia conducea România, scor 1-0.

"Trebuia să mă bucur mai mult, pentru că am uitat câți ani am muncit pentru a ajunge aici. Și m-am străduit atât de mult să câștig încât am uitat să mă mai simt bine pe teren"
Gabriela Ruse

Meciul 2 » Ana Bogdan - Veronika Kudermetova 6-3, 6-7, 6-1

Ana Bogdan a reușit să restabilească egalitatea pentru „tricolore”. După un prim set câștigat categoric, jucătoarea noastră a oscilat în actul secund. Deși a revenit în joc la un moment dat, aceasta a cedat până la urmă în tie-break. Partida s-a decis în setul al treilea, când Kudermetova nu a mai avut replică în fața Anei Bogdan.

„Vă iubesc foarte mult pe toți cei care ați fost prezenți astăzi în sală! Vă mulțumesc tuturor pentru sprijinul acordat. Mi-ați dat o energie incredibilă!”

Irina Bara/Raluca Olaru - Anna Kalinskaia/Anna Blinkova

Noua generație din echipa de Fed Cup a schimbat „regulile” în Sala Polivalentă din Cluj. Azi, acestea și-au făcut apariția în sală pe ritmurile piesei Queen, „We will rock you”. Până acum, echipa de Fed Cup a României era întâmpinată cu melodia autohtonă „Noi suntem români”.

FED CUP S-A MODIFICAT

Formatul Fed Cup s-a modificat începând cu acest an. Competiția finală se va desfășura sub forma unui turneu cu 12 națiuni, programat între 14 și 19 aprilie, pe zgură, la Budapesta. Acolo sunt deja calificate Australia, Cehia, Franța și Ungaria.